Türkiye Türkçesi, kazak Türkçesi ve Rusçadaki somatik deyimlerin karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative study of somatic idioms in Turkish, Kazakh and Russian languages
  1. Tez No: 884697
  2. Yazar: AYAULYM KURMANGALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin konusu, Türkiye Türkçesi, Kazak Türkçesi ve Rusçadaki somatik deyimlerin karşılaştırılmasıdır. Birinci bölümde deyimler tanımlandı ve incelendi; ikinci bölümde ise somatik deyimler semantik, morfolojik ve leksikal açıdan araştırılarak, benzerlikleri ile farklılıkları incelendi. Bu inceleme bu tezin asıl amacıdır. Tezin Birinci Bölümünde genel olarak deyim özellikleri hakkında bilgi verildi. Bu zamana kadar deyim üzerine yapılan çalışmalara da geniş yer verildi. Bunun yanı sıra deyimlerin ortaya çıkması ve ortaya çıkış nedenlerine değinildi. Sonrasında deyimleri diğer sözcük öbeklerinden ayıran önemli nedenler hakkında anlatıldı. Tezin ikinci bölümünde ise bu üç dildeki somatik deyim tespit edildi ve bu deyimler leksikal, morfolojik ve semantik açıdan ele alındı. Sonuç olarak her üç dilde aynı özellikler gösteren deyimler ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Comparative Study of Somatic Idioms in Turkish, Kazakh and Russian languages. In the first part, idioms were defined and examined; In the second part, somatic idioms were investigated in terms of semantics, morphological and lexical aspects, and their similarities and differences were examined. This review is the main purpose of this thesis. In the first part of the thesis, general information about idiom features was given. Until now, extensive studies on idioms have been given. In addition, the emergence of idioms and the reasons for their emergence were mentioned. Afterwards, the important reasons that distinguish idioms from other phrases were explained. In the second part of the thesis, somatic idioms in these three languages were identified and these idioms were discussed in terms of lexical, morphological and semantic aspects. As a result, idioms with the same characteristics in all three languages were revealed.