Türk Hukukunda ticari hapis hakkı
Commercial right of lien in Turkish Law
- Tez No: 884703
- Danışmanlar: DR. OĞUZ CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türk Hukukunda hapis hakkına ilişkin temel düzenleme Türk Medeni Kanunu'nda yer almaktadır. Türk Medeni Kanunu'nu 950-953 ile hapis hakkı ile ilgili olarak çizilen çerçeve bu kanun dışında başka bazı kanunlarda düzenlenen ve özel hapis hakkı çeşitleri olarak adlandırılan hapis hakkı çeşitleri için de geçerliliğini belirli ölçüde korumaktadır. Çalışmamızın özünü TMK 950/2 oluşturmaktadır. Ticari hapis hakkı olarak ifade etmeyi uygun gördüğümüz bu düzenleme esasen tacirlere hapis hakkını kullanmaları noktasında sağlanan bir kolaylık olup hapis hakkının doğması için gereken şartlardan biri olan bağlantı şartının ticari bağlantı olarak göründüğü haldir. Çalışmamızda hapis hakkının ticari hapis hakkı şeklini alması için gereken koşullar ve Türk Hukukunda ticari hapis hakkının doğduğu haller incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The fundamental regulation regarding the right of lien in Turkish law is found in the Turkish Civil Code. The framework outlined in Articles 950-953 of the Turkish Civil Code concerning the right of lien also retains its validity to a certain extent for other types of lien rights regulated by different laws and referred to as special types of lien rights. The core of our study is Article 950/2 of the Turkish Civil Code. This provision, which we find appropriate to refer to as the commercial right of lien, essentially provides merchants with a convenience in exercising the right of lien. It pertains to the situation where the connection requirement, which is one of the conditions necessary for the right of lien to arise, appears as a commercial connection. In our study, the conditions required for the right of lien to take the form of a commercial right of lien and the instances in which the commercial right of lien arises in Turkish law have been examined.