The effect of self-concept clarity on imposter phenomenon
Benlik belirginliğinin sahtekar fenomeni üzerine etkisi
  1. Tez No: 884701
  2. Yazar: BUSE DALCI
  3. Danışmanlar: DR. NESİBE PINAR UĞURLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sahtekâr fenomeni, bireylerin somut başarılarını kabul etmekte zorlanarak, içselleştiremedikleri bu başarılarının ardından kendilerini sahtekâr gibi hissetmeleri olarak tanımlanan psikolojik bir olgudur. Sahtekâr fenomeninin dinamikleri ve sonuçları üzerine önemli ölçüde araştırma yapılmış olmasına rağmen benlik belirginliği ile ilişkisine dair sınırlı çalışma mevcuttur. Benlik belirginliği ise bireylerin kendilerine ait özellikleri, değerleri, tutumları ve inançlarıyla ilgili netlik ve tutarlılık derecesini ifade etmektedir. Dolayısıyla bu çalışma benlik belirginliğinin sahtekarlık fenomeni üzerine etkisini neden sonuç ilişkisi içinde incelemeyi amaçlamaktadır. Toplamda 259 gönüllü katılımcı çalışmayı tamamlamıştır. Katılımcıların yaş aralığı 18 ile 57 arasında değişmektedir. Veri toplama sürecinde katılımcılar rastgele olmak üzere üç benlik belirginliği koşulundan birine atanmışlardır (tehdit koşulu, onay koşulu ve kontrol grubu) ve benlik belirginliği manipülasyonu sorularını cevaplamaları istenmiştir. Daha sonra tüm katılımcılar Clance Sahtekarlık Fenomeni Ölçeği ve Benlik Belirginliği Ölçeğini doldurmuşlardır. Sonuçlar hipotezimizi destekleyerek benlik belirginliğinin yükseldiği durumlarda bireylerin daha az sahtekâr fenomeni deneyimlediklerini göstermiştir. Tersi olarak, benlik belirginliğinin azaldığı koşullarda ise bireyler daha fazla sahtekâr deneyimi belirtmişlerdir. Bu bulgulardan yola çıkarak yüksek benlik belirginliğinin sahtekarlık fenomenine karşı koruyucu bir faktör olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The imposter phenomenon (IP) represents a psychological experience characterized by feelings of fraudulence and self-doubt despite evident success and competence. While considerable research has examined the dynamics and consequences of imposter phenomenon, limited attention has been given to the role of self-concept clarity (SCC) which refers to the degree of clarity and certainty about one's own beliefs, abilities, and identity, in shaping individuals' susceptibility to imposter feelings. Therefore, this study aimed to investigate the impact of self-concept clarity on imposter phenomenon in an experimental setting. We hypothesized that changes in SCC directly affect the levels of IP. Specifically, we expected that diminished SCC exacerbates IP, whereas enhanced SCC leads to decrease in IP. A total of 259 voluntary adults from the general population, aged 18 to 57, participated in the study. Firstly, participants were randomly assigned one of three SCC conditions (the threat condition, the confirmation condition, and the control group) and asked to complete the SCC manipulation questions. Then, Clance Imposter Phenomenon Scale (CIPS) and Self-Concept Clarity Scale (SCCS) were completed by all the participants. The findings supported our hypothesis and provided empirical validation for the proposed cause-and-effect relation between SCC and IP.