Öğretmenlerin deprem kaynaklı işte var olamama deneyimlerine ilişkin görüşleri
Experiences teachers' opinions on their presenteeism experiences from the earthquake
  1. Tez No: 884712
  2. Yazar: ÖZGÜL KEPÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KASALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma ile deprem deneyimlemiş öğretmenlerin işte var olamama davranışına yönelik algılarını, işte var olamama davranışının tetikleyicilerini, etkilerini ve bu etkilerle başa çıkma yöntemlerini anlamak ve belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel verilerin toplanmasına yönelik olarak durum çalışması deseni benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 06.02.2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremleri deneyimlemiş ve Antalya ilinde görev yapan 17 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışma grubunun seçiminde“kartopu veya zincir”örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler alanyazın incelemesi ve uzman görüşlerine göre hazırlanan yarı yapılandırılmış bireysel görüşme formu aracılığı ile toplanarak betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre deprem deneyimi yaşayan katılımcı öğretmenlerin işte var olamama davranışı ile ilgili kavramsal algılarının duygulanıma ve aksiyona bağlı işte var olamama yönünde olduğu görülmüştür. Katılımcı öğretmenlerin işte var olamama davranışının tetikleyicileri bireysel, örgütsel ve çevresel tetikleyiciler bağlamında açığa çıkarken, işte var olamama davranışının etkileri bireysel ve örgütsel etkiler bağlamında değerlendirilmiştir. Katılımcı öğretmenlerin işte var olamama davranışıyla başa çıkma yöntemlerine yönelik görüşleri; bireysel çabalar, otoritelerin önleyici ve kapsayıcı tedbirleri, toplumsal dayanışma ve anlayış alt temaları bağlamında incelenmiştir. Bu incelemeyle deprem kaynaklı işte var olamama davranışının öğretmenler açısından tetikleyicileri, etkileri ve başa çıkma yöntemlerini belirlemeye ve anlamaya çalışılmıştır. Buna ek olarak deprem deneyimlemiş öğretmenlerin işte var olamama davranışına yönelik metaforları üzerinden öğretmenlerin işte var olamama davranışıyla ilgili bilişsel imgeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims to understand and determine the perceptions of teachers who have experienced earthquakes about presenteeism behavior, the triggers and effects of presenteeism behavior, and the methods of coping with these effects. In the study, a case study design was adopted to collect qualitative data. The study group of the research consists of 17 teachers working in Antalya province who experienced the Kahramanmaraş-centered earthquakes dated 06.02.2023.“Snowball or chain”sampling method was used in the selection of the study group. The data were collected through a semi-structured individual interview form prepared according to the literature review and expert opinions and analyzed by descriptive analysis method. According to the results of the study, it was seen that the conceptual perceptions of the participant teachers who experienced an earthquake about presenteeism behavior were in the direction of affect and action-related presenteeism. While the triggers of the presenteeism behavior of the participant teachers were revealed in the context of individual, organizational and environmental triggers, the effects of presenteeism behavior were evaluated in the context of individual and organizational effects. Participant teachers' views on methods of coping with presenteeism behavior were examined in the context of individual efforts, preventive and inclusive measures of authorities, social solidarity and understanding sub-themes. With this analysis, it was tried to identify and understand the triggers, effects and coping methods of earthquake-induced presenteeism behavior for teachers. In addition, teachers' cognitive simulacrums of presenteeism behavior were identified through the metaphors of teachers who have experienced earthquakes about presenteeism behavior.