Suriyeli mültecilerin başa çıkma sürecinde dini inancın rolü
The role of religious faith in the coping process of Syrian refugees
- Tez No: 884713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırma, Suriyeli mültecilerin savaş nedeniyle yaşadıkları zorluklar ve bu zorlukların psikolojik etkileri karşısında dini inançların rolünü incelemektedir. Araştırma, mültecilerin manevi ve psikolojik sorunlarla başa çıkma yöntemlerini ve dini inançların bu süreçteki yerini değerlendirmektedir. İbadetlerin ve dini ritüellerin psikolojik dayanıklılığı artırmadaki rolü, Hz. Peygamber'in hayatının ve öğretilerinin başa çıkma süreçlerine etkisi, hadislerin ezberlenmesi ile ruh sağlığının korunması arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, önceki Peygamberler'in kıssalarını bilmenin başa çıkmadaki etkisi de ele alınmıştır. İslam'ın manevi destek sağlayıcı rolü ve dini pratiklerin (namaz, dua, zekat, oruç, hac, zikir ve Kur'an ile yoldaşlık) psikolojik dayanıklılığa katkıları vurgulanmıştır. Araştırma, kaygı, depresyon, stres, öfke, panik ve korku gibi duygusal durumlar üzerinde durarak, dinin ve dindarlığın ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini tartışmıştır. Nitel bir metodoloji benimsenerek, yarı yapılandırılmış mülakat teknikleri ile katılımcıların deneyimleri analiz edilmiştir. Hz. Peygamber'in döneminde psikolojik zorluklarla başa çıkma yöntemleri ve psikolojik kırılganlıktan korunma ve tedavi yöntemleri incelenmiştir. Sonuç olarak, İslam'ın ve Hz. Peygamber'in öğretilerinin modern psikolojik sorunlara etkili çözümler sunabileceği ortaya konmuştur. Bu çalışma, dini inanç ve pratiklerin psikolojik dayanıklılığı artırmadaki kritik rolünü vurgulayarak, mültecilerin yaşam kalitesini iyileştirmede dini destek mekanizmalarının önemini öne çıkarmaktadır.Bu bulgular, dini rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanlarında önemli bir referans olarak kullanılabilecektir
Özet (Çeviri)
This study examines the role of religious faith in coping with the challenges and psychological impacts faced by Syrian refugees due to war. The research evaluates the methods by which refugees address their spiritual and psychological issues and the place of religious faith in this process. The role of worship and religious rituals in enhancing psychological resilience, the influence of the life and teachings of the Prophet Muhammad on coping processes, and the relationship between memorizing Hadiths and maintaining mental health have been investigated. Additionally, the impact of knowing the stories of previous Prophets on coping has been addressed. The study emphasizes the spiritual support provided by Islam and the contributions of religious practices (prayer, supplication, almsgiving, fasting, pilgrimage, remembrance, and companionship with the Qur'an) to psychological resilience. The research discusses emotional states such as anxiety, depression, stress, anger, panic, and fear, highlighting the positive effects of religion and religiosity on mental health. Adopting a qualitative methodology, the study analyzes participants' experiences through semi-structured interview techniques. Methods of coping with psychological difficulties and approaches to protecting and treating psychological vulnerability during the Prophet Muhammad's era have been examined. The findings suggest that the teachings of Islam and the Prophet Muhammad can offer effective solutions to modern psychological issues. By emphasizing the critical role of religious faith and practices in enhancing psychological resilience, this study underscores the importance of religious support mechanisms in improving the quality of life for refugees. These findings can serve as a significant reference in the fields of religious guidance and psychological counseling.