Sosyal medyada beğenilmeme korkusunun kendini mükemmeliyetçi gösterme eğilimi ve narsisizm ile ilişkisi
Relationship of fear of not being liked on social media and narcissim and tendency to show oneself as perefectionist
  1. Tez No: 884733
  2. Yazar: ALMİNA GÜL EN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sosyal medyada beğenilmeme korkusu, kendini mükemmeliyetçi gösterme ve narsisizm arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel araştırma modeli ve kolay örnekleme kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma, yaşları 18 ile 35 aralığında değişen 425 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Sosyal Medyada Beğenilmeme Korkusu Ölçeği, Patolojik Narsisizm Envanteri ve Kendini Mükemmeliyetçi Gösterme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Toplanılan veriler Pearson Korelasyon Testi, Tek Yönlü ANOVA, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve Çoklu Regresyon analizi ile incelenmiştir. Analizlerin ardından sosyal medyada beğenilmeme korkusunun hem kırılgan hem de büyüklenmeci narsisizmle anlamlı ilişkilere sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte çoklu regresyon analizi, büyüklenmeci narsisizmin sosyal medyada beğenilmeme korkusunu anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir. Buna karşılık kırılgan narsisizm ve kendini mükemmeliyetçi gösterme değişkenlerinin beğenilmeme korkusunu ise anlamlı olarak yordamadığı saptanmıştır. Araştırma değişkenleri arasında cinsiyete göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sosyal medyada photoshop kullanma durumuna göre araştırma değişkenlerine ilişkin ortalamaların anlamlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Son olarak artan sosyal medya kullanım sürelerinin narsisizm eğilimleriyle anlamlı olarak ilişkili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, büyüklenmeci narsisizm, sosyal medyada beğenilmeme korkusunun önemli bir yordayıcısı olabilir. Bununla birlikte, elde edilen bulgular ilgili alanyazını çerçevesinde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to examine the relationships between fear of not being liked on social media, self-presentation perfectionism, and narcissism. The study was conducted using a correlational research design and utilizing convenience sampling. Participants of the study were 425 volunteering persons aged between 18 and 35. Data were collected using the Fear of Being Disliked on Social Media Scale, the Pathological Narcissism Inventory, and the Self-Presentation Perfectionism Scale. The data were analyzed using the Pearson Correlation Test, One-Way ANOVA, Independent Samples T- test, and Multiple Regression Analysis. The statistical tests revealed that the fear of not being liked on social media has significant relationships with both vulnerable and grandiose narcissism. Additionally, multiple regression analysis showed that grandiose narcissism significantly predicts the fear of not being liked on social media. However, vulnerable narcissism and self-presentation perfectionism do not significantly predict the fear of not being liked. No significant differences on the variables of the study were found according to gender. The means of the variables significantly differed according to the use of Photoshop on social media. Finally, increased social media usage time was significantly related to narcissistic tendencies. In conclusion, grandiose narcissism could be an important predictor of the fear of not being liked on social media. Furthermore, the findings were discussed within the framework of the relevant literature, and recommendations were made.