Dental travma splintlerinin karma dişlenme döneminde sonlu elemanlar analizi iledeğerlendirilmesi
Evaluation of dental trauma splints in mixed dentition with finite element analysis
  1. Tez No: 884734
  2. Yazar: SEVDE BERFU ZAİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDEVS KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Travma nedeniyle dişlerin dental ark üzerindeki pozisyonlarını kaybetmeleri durumunda, eski konumlarına geri getirilmeleri tedavide ön koşuldur. Dişlerin pozisyonlarını korumak, periodontal ligament ve pulpa hasarını önlemek amacıyla uygun biçimde splintlenmeleri gerekmektedir. Splint tipleri ve yöntemleri hekim ve hasta açısından önemlidir. Hekim için uygulama sırasındaki kolaylığı, periodonsuyuma ve dişlere verebileceği zararlar yönünden; hasta için beslenme, estetik ve fonksiyonun sağlanabilmesi yönünden uygun olan yöntemin ve malzemelerin seçilmesi gereklidir. Çalışmamızda, üç farklı splint türünün ve uzunluğunun, karma dişlenme dönemindeki dişlerde ve çevre dokularda oluşturduğu stres birikimleri ve dağılımlarının, sonlu elemanlar analizine göre değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Dört farklı diş grubu modeli (Lateral-Lateral, 1.Premolar-1.Premolar, 1.Molar-1.Molar splint uzantıları ile) oluşturulmuştur. Kontrol Grubu: Splint Uygulanmamış Dişler Model 1: Kompozit- Ortodontik Tel Splint Uygulanmış Diş Modeli Model 2: Titanyum Travma Splinti Uygulanmış Diş Modeli Model 3: Naylon Misina Uygulanmış Diş Modeli SESA kullanılarak, dişler üzerine, 150 N vertikal ve oblik kuvvet uygulandı. Uygulanan kuvvetler sonucunda mine, dentin ve pulpada meydana gelen Von Mises stres ve miktarları değerlendirilmiştir. Kontrol ve çalışma modellerinde, vertikal ve oblik yönlü kuvvetler altında en yüksek Von Mises stres değerlerinin, kuvvetlerin uygulandığı noktalarda oluştuğu tespit edilmiştir. Vertikal ve oblik yönlü kuvvetler altında splint materyallerinde oluşan en yüksek Von Mises stres değerinin kompozit-ortodontik tel splint grubunda olduğu tespit edilmiştir. Rijitlik açısından en olumsuz özellik gösteren splintin kompozit-ortodontik tel splintte, en olumlu sonuçların naylon misina splintte izlendiği görülmüştür. Sonuç olarak; çalışmamızda yer alan travma splint materyalleri, literatürde pulpal irritasyon riski açısından kritik olarak bildirilen değerleri aşmamıştır. Bu materyallerin mine, dentin, pulpa üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için bu konuyla ilgili başka çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
If teeth lose their position on the dental arch due to trauma, restoring them to their previous positions is a prerequisite for treatment. Teeth must be properly splinted to maintain their position and prevent periodontal ligament and pulp damage. Splint types and methods are important for the physician and the patient. In terms of ease of application for the physician and the damage it may cause to the periodontium and teeth; It is necessary to choose the appropriate method and materials in terms of providing nutrition, aesthetics and function for the patient. In our study, it is aimed to evaluate the stress accumulation and distributions created by three different splint types and lengths in the mixed dentition teeth and surrounding tissues, according to finite element analysis. Four different tooth group models (Lateral-Lateral, 1st Premolar-1st Premolar, 1st Molar-1st Molar with splint extensions) were created. Control Group: Teeth Without Splint Model 1: Composite- Orthodontic Wire Splint Applied Tooth Model Model 2: Titanium Trauma Splint Applied Tooth Model Model 3: Nylon Fishing Line Applied Tooth Model Using SESA, 150 N vertical and oblique force was applied to the teeth. Von Mises stress and its amounts occurring in enamel, dentin and pulp as a result of the applied forces were evaluated. In the control and operating models, it was determined that the highest Von Mises stress values under vertical and oblique forces occurred at the points where the forces were applied. It was determined that the highest Von Mises stress value in splint materials under vertical and oblique forces was in the composite-orthodontic wire splint group. It was observed that the splint with the most negative features in terms of rigidity was observed in the composite-orthodontic wire splint, and the most positive results were observed in the nylon fishing line splint.In conclusion; The trauma splint materials included in our study did not exceed the critical values reported in the literature in terms of pulpal irritation risk. Further studies on this subject are needed to better understand the effects of these materials on enamel, dentin and pulp.