Bilgisayar bilimi eğitiminde öğretmen motivasyonunun incelenmesi
Investigation of teacher motivation in computer science education
- Tez No: 884736
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAHADIR KERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle bilgisayar bilimi öğretmenlerinin mesleki motivasyonlarını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi amaçlanmış, sonrasında ise geçerliği ve güvenirliği ispatlanmış bu ölçek ile Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan bilgisayar bilimi öğretmenlerinin mesleki motivasyon algılarının incelenmesi hedeflenmiştir. Nicel bir araştırma olan bu çalışma, tarama modellerinden olan ilişkisel tarama modelinin korelasyon türünün kullanıldığı bir çalışmadır. Araştırma kapsamında, AFA uygulanmak üzere 246 bilgisayar bilimi öğretmeninden veri toplanmış, sonrasında DFA uygulanmak üzere 366 bilgisayar bilimi öğretmeninden veri toplanmış ve son olarak nihai uygulama yapmak için 186 bilgisayar bilimi öğretmeni olmak üzere toplam 798 bilgisayar bilimi öğretmeninden üç farklı veri seti elde edilmiştir. Elde edilen tüm verilerin analizi SPSS 25.0 ve AMOS 24.0 istatistik yazılımları aracılığıyla yapılmıştır. Literatür taraması ve uzman görüşleri sonrasında oluşturulan madde havuzu, 3 alan uzmanı ve 1 dil uzmanı değerlendirmesinden sonra Bilgisayar Bilimi Eğitimi Mesleki Motivasyon Algısı Ölçeği adını almıştır. Geliştirilen bu ölçeğin güvenirlik ve geçerliliği çeşitli analizler yapılarak test edilmiştir. AFA sonrasında 18 maddeden oluşan 2 faktörlü bir yapı ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu yapıyı kontrol etmek için DFA uygulanmıştır. Yapılan tüm bu analizler sonrasında Bilgisayar Bilimi Eğitimi Mesleki Motivasyon Algısı Ölçeği ile nihai uygulama yapılmıştır. Yapılan nihai uygulama sonrasında bilgisayar bilimi öğretmenlerinin motivasyonlarını etkileyen faktörlere ilişkin algılarının cinsiyet, mezun olunan üniversite, meslekteki çalışma yılı ve görev yapılan şehir gibi değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermediği, ancak çalışılan eğitim kademesi değişkenine göre farklılıkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the primary objective was to develop a valid and reliable measurement tool to identify the factors affecting the professional motivation of computer science teachers. Subsequently, the goal was to use this validated and reliable scale to find the factors influencing the motivation of computer science teachers. This quantitative study employs the correlational type of the relational survey model. Data were collected from 246 computer science teachers for the Exploratory Factor Analysis (EFA), from 366 computer science teachers for the Confirmatory Factor Analysis (CFA), and finally, data from 186 computer science teachers were gathered for the final application, totaling three different datasets from 798 computer science teachers. All data analyses were conducted using SPSS 25.0 and AMOS 24.0 statistical software. The item pool, created following a literature review and expert opinions, was refined by evaluations from three field experts and one language expert, and subsequently named the Computer Science Education Professional Motivation Perception Scale (CSEPMPS). The reliability and validity of this developed scale were tested through various analyses. The EFA resulted in a two-factor structure consisting of 18 items. To verify this structure, CFA was conducted. After all these analyses, the final application was performed using the CSEPMPS. The results of the final application indicated that the motivation of computer science teachers did not significantly differ based on variables such as gender, the university graduated from, years of experience in the profession, and the city of employment. However, some differences were found based on the education level at which they were teaching.