Türkçe eğitiminde etkileşimli içeriklerin kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher views on the use of interactive content in Turkish language education
- Tez No: 889167
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM PİLAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe eğitimi alanında etkileşimli içeriklerin kullanılmasının öğretmenler tarafından nasıl değerlendirildiği incelenmektir. Ayrıca öğretmenlerin bu yeni öğretim yaklaşımına ilişkin görüşlerini, deneyimlerini ve beklentilerini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak 20 katılımcının dâhil edilmesiyle yürütülmüştür. Çalışmada veriler, bilgisayar ortamına girilerek betimsel analiz teknikleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre öğretmenler, etkileşimli içeriklerin öğrenci katılımını artırdığını, öğrenmeyi daha eğlenceli hâle getirdiğini ve öğrencilerin konuları daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu belirtmektedir. Ayrıca öğretmenler, bu tür içeriklerin öğrencilerin motivasyonunu artırdığını ve öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olduğunu düşünmektedir. Bununla birlikte, bazı öğretmenler, etkileşimli içeriklerin kullanımında teknik zorluklarla veya kaynak eksikliğiyle karşılaşabileceğini dile getirmişlerdir. Bu çalışma, Türkçe eğitiminde etkileşimli içeriklerin kullanılmasının öğretmenler tarafından olumlu bir şekilde değerlendirildiğini göstermektedir. Bu tür içeriklerin kullanımının daha yaygınlaştırılması ve öğretmenlerin bu alandaki ihtiyaçlarına daha fazla destek sağlanması, Türkçe öğreniminde daha etkili bir yöntem sunabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how teachers evaluate the use of interactive content in the field of Turkish education. It also aims to understand teachers' views, experiences and expectations regarding this new teaching approach. The study was conducted with the participation of 20 participants using the interview technique and semi-structured interview form, which are among the qualitative research methods. In the study, the data were entered into the computer environment and analyzed using descriptive analysis techniques. This study examines how teachers evaluate the use of interactive content in the field of Turkish education. The research aims to understand teachers' views, experiences and expectations regarding this new teaching approach. Teachers state that interactive content increases student participation, makes learning more fun, and helps students understand the subjects better. In addition, teachers think that such content increases students' motivation and helps students improve their language skills. However, some teachers stated that they may encounter technical difficulties or lack of resources in the use of interactive content. This thesis study demonstrates that teachers positively evaluate the use of interactive content in Turkish language education. The wider adoption of such content and providing more support to teachers in this area could offer a more effective method for Turkish language learning.