Kuşak ve yol girişimi'nin Doğu Türkistan'daki yansımaları: Bölgesel kalkınma, siyasi hegemonya ve uluslararası ilişkiler açısından bir analiz
An analysis of the belt and road initiative's repercussions in East Turkestan from the perpevtive of regional development, political hegemony and international relations
- Tez No: 884747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Çin Halk Cumhuriyeti'nin global stratejik ve ekonomik genişlemesinin merkezinde yer alan Bir Kuşak Bir Yol Projesi kapsamında Doğu Türkistan'ın stratejik önemini ve bu bölgedeki yansımalarını çok boyutlu bir perspektiften ele almayı amaçlamaktadır. Proje; bölgesel kalkınmayı, siyasi hegemonya ve uluslararası ilişkiler açısından detaylı bir şekilde inceleyerek, Kuşak ve Yol Girişimi'nin bölgesel dinamikler üzerindeki etkilerini, bununla birlikte uluslararası toplum içinde nasıl konumlandırıldığını ve söz konusu politikanın bölge halkları üzerindeki sosyoekonomik ve siyasi etkilerini kapsamlı bir şekilde irdelemektedir. İncelememiz, Doğu Türkistan'da Kuşak ve Yol Girişimi'nin uygulanışıyla bölgesel kalkınma stratejilerinin nasıl şekillendiğini, bölgenin zengin doğal kaynaklarının ve stratejik konumunun inisiyatife nasıl entegre edildiğini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, Çin'in bu stratejik hareketiyle nasıl bir siyasi hegemonya kurmaya çalıştığı ve bunun uluslararası ilişkiler açısından nasıl bir“yumuşak güç”politikası oluşturduğu analiz edilmiştir. Tez, Kuşak ve Yol Girişimi'nin, Doğu Türkistan'da etnik, kültürel ve siyasi yapılara etkisi ile uluslararası toplum nezdinde ki tartışmaları ele alacaktır, böylelikle büyük güçlerin kesişme noktasında yer alan bu stratejik bölgenin kalkınma senaryolarını ve siyasi geleceğini tartışmaya açmıştır. Çalışma, bölgesel kalkınmanın yanı sıra Kuşak ve Yol Girişimi'nin siyasi ve kültürel boyutları üzerinde durarak, Doğu Türkistan'ın Bir Kuşak Bir Yol Projesi çerçevesindeki dönüşümünü ve bu dönüşümün uluslararası ilişkiler ve güç politikalarına etkilerini derinlemesine incelemektedir. Tezde niteliksel analiz yöntemleri kullanılarak politika belgeleri, uluslararası ilişkiler literatürü ve bölge üzerine yapılan akademik çalışmalar temel alınmıştır. Ayrıca Kuşak ve Yol Girişimi'nin ve Doğu Türkistan konusunda uzmanlaşmış akademisyenlerin görüşleri de tezde yer almış, böylelikle konuya çeşitli disiplinlerden katkı sağlanmış ve kapsamlı bir literatür taraması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the strategic importance of East Turkestan and its reflections in this region from a multidimensional perspective within the scope of the“One Belt, One Road Project”, which is at the center of the global strategic and economic expansion of the People's Republic of China. Project; By examining it in detail in terms of regional development, political hegemony and international relations, it will comprehensively examine the effects of the One Belt, One Road Project on regional dynamics, as well as its positioning within the international community, and the socio-economic and political effects of the said policy on the people of the region. Our review will reveal how regional development strategies were shaped with the implementation of the One Belt, One Road Project in East Turkestan, and how the region's rich natural resources and strategic location were integrated into the initiative. At the same time, it will be analyzed what kind of political hegemony China is trying to establish with this strategic move and what kind of a“soft power”policy this creates in terms of international relations. Our thesis will discuss the impact of the One Belt, One Road Project on the ethnic, cultural and political structures in East Turkestan and its discussions in the international community, thus discussing the development scenarios and political future of this strategic region, which is located at the intersection of great powers. In addition to regional development, the study will examine in depth the transformation of East Turkestan within the framework of the One Belt, One Road Project and the depth the transformation of East Turkestan within the framework of the One Belt, One Road Project and the effects of this transformation on international relations and power politics, focusing on the political and cultural dimensions of the One Belt, One Road Project. Our thesis will be based on policy documents, international relations literature and academic studies on the region, using qualitative analysis methods. In addition, the views of the One Belt, One Road Project and academics specialized in East Turkestan will be included in the thesis, thus contributing to the subject from various disciplines and a comprehensive literature review will be presented.