İnşaat sektöründe kullanılan bazı temel yapısal malzemelerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Sustainability evaluation of some basic structural materials used in the construction industry
  1. Tez No: 884746
  2. Yazar: HALİL SERDENGEÇTİ AKSÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya nüfusu arttıkça insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için üretime ihtiyaç duyulmaktadır. Üretimin artmasıyla beraber doğal kaynakların kullanımı da artmaktadır. Doğal kaynakların tüketiminin artmasıyla birlikte sürdürülebilirlik kavramı önem kazanmaya başlamıştır. Doğal kaynakları en çok tüketen sektörlerden birisi de inşaat sektörüdür. Bu tez çalışmasında sürdürülebilirlik kavramının inşaat sektöründeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan anket çalışmasıyla yapılarda kullanılan malzemelerinin sürdürülebilir olmasının insan sağlığına ve çevreye verdiği faydalar araştırılmış; yapı, tasarım uygulamalarında sürdürülebilir, çevre dostu, malzeme seçiminin çevresel, ekonomik ve sosyal yaşamdaki öneminden bahsedilmiştir. Aynı zamanda yapı malzemelerinin sürdürülebilir olmasının gerekliliği, Türkiye'de inşaat sektöründeki projelerde sürdürülebilirliğin ne derece uygulandığı ve insanların sürdürülebilirliği, sürdürülebilirlik kavramı hakkında bilgileri araştırılmıştır. Sonuç olarak, bu tez çalışması inşaat sektöründe sürdürülebilirlik kavramının önemini vurgulamakta ve sektördeki uygulamaların iyileştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik ilkelerinin benimsenmesiyle, çevresel, ekonomik ve sosyal açılardan daha sürdürülebilir yapılar inşa etmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
As the world population increases, production is needed to meet people's needs. As production increases, the use of natural resources also increases. With the increase in the consumption of natural resources, the concept of sustainability has begun to gain importance. One of the sectors that consumes our natural resources the most is the construction industry. In this thesis study, information is given about the place of the concept of sustainability in the construction industry. With the survey conducted, the benefits of the sustainability of the materials used in buildings on human health and the environment were investigated; The importance of sustainable, environmentally friendly material selection in environmental, economic and social life in building and design applications was mentioned. At the same time, the necessity of building materials to be sustainable, the extent to which sustainability is implemented in projects in the construction sector in our country, and people's knowledge about sustainability and the concept of sustainability were investigated. As a result, this thesis emphasizes the importance of the concept of sustainability in the construction industry and contributes to the improvement of practices in the sector. By adopting sustainability principles, it will be possible to build more sustainable structures in terms of environmental, economic and social aspects.