İlkokul dördüncü sınıf Türkçe dersinde eğitsel dijital çizgi roman kullanımının öğrencilerin yazma becerisine ve öz yeterliğine etkisi
The effect of the use of educational digital comics in primary school fourth grade Turkish course on students' writing skills and self-efficiency
  1. Tez No: 884751
  2. Yazar: RAVZANUR ÇİÇOLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKER BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin Türkçe dersinde eğitsel dijital çizgi roman kullanımının yazma becerisine ve yazma öz yeterliğine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan öntest - sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içerisinde Manisa ilinin ilköğretim 4. sınıfta öğrenim gören öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada seçkisiz (yansız) olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun örnekleme yöntemi kullanılarak gönüllü öğretmenlerin olduğu ve bir ilkokulda öğrenim gören 34'ü deney 36'sı kontrol olmak üzere toplam 70 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubu olacak sınıflar, öğretmenler ve idarecilerin onayıyla kura yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemini Manisa ili Yunus Emre ilçesine bağlı bir ilkokulda 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için ''Yazma Öz Yeterlik Ölçeği'' ve ''Yazma Becerisi Rubriği'' kullanılmıştır. Araştırma kapsamında bulunan ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma becerilerini değerlendirmek için Yazma Becerisi Rubriği kullanılmış ve süreç boyunca toplanan yazma içerikleri; kelime seçimi, dil bilgisi, okunabilirlik ve mekaniklik açısından incelenmiştir. Diğer bir değişken olan yazma öz yeterliğini değerlendirmek için Yazma Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmış, uygulama sürecinin başında ve sonunda grupların öz yeterlikleri yazma tutumu, bağımsız yazma, yansıtıcı yazma ve yazma direnci açısından incelenmiştir. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov normallik testi, Independent Samples T-Testi ve Paired Samples T-Testi, Exploratory Factor analizi kullanılmıştır. Bu analizler SPSS 28.0.1 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Uygulama öncesinde yazma becerisi ve yazma öz yeterliği birbirine denk olarak bulunan deney ve kontrol grubunda uygulama sonrası deney grubunun kontrol grubuna oranla yazma becerisi ve yazma öz yeterliklerinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the impact of using educational digital comics in Turkish language classes on the writing skills and writing self-efficacy of fourth-grade primary school students. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was employed as a quantitative research method. The population of the study consisted of fourth-grade students attending primary schools in Manisa province during the 2022-2023 academic year. A total of 70 fourth-grade students were selected using convenience sampling, with 34 in the experimental group and 36 in the control group from a primary school with volunteer teachers The experimental and control groups were determined by lottery with the approval of teachers and administrators. The sample for the study comprised fourth-grade students attending a primary school in Yunus Emre district of Manisa province during the 2022-2023 academic year. Data were collected using the 'Writing Self-Efficacy Scale' and 'Writing Skills Rubric'. The Writing Skills Rubric was used to assess the writing skills of fourth-grade primary school students included in the study, and the writing content collected throughout the process was analyzed in terms of word choice, grammar, readability, and mechanics. The Writing Self-Efficacy Scale was used to evaluate the variable of writing self-efficacy, and at the beginning and end of the implementation process, the groups' self-efficacies were examined in terms of writing attitude, independent writing, reflective writing, and writing resistance. Data analysis involved Kolmogorov – Smirnov tests for normality, Independent Samples T-Test, and Paired Samples T-Test, Exploratory Factor Analysis conducted using SPSS 28.0.1 software package. Prior to the intervention, both experimental and control groups showed comparable levels of writing skills and writing self-efficacy. Post-intervention, it was observed that the experimental group exhibited higher levels of writing skills and writing self-efficacy compared to the control group.