The relationship between university students living arrangements, basic need satisfaction and relationship satisfaction
Üniversite öğrencilerinin yaşam alanları, temel ihtiyaç doyumu ve ilişki doyumu arasındaki ilişki
  1. Tez No: 884753
  2. Yazar: NİDA TANERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÜNLÜTABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Genç yetişkin üniversite öğrencilerinin üniversite rehberlik merkezlerine başvuru nedenleri arasında en sık karşılaşılan neden ilişki sorunlarıdır. Bireylerin ilişki doyumu ilişki içerisinde önemli bir role sahiptir ve partnerlerin öznel yorumlarıyla değerlendirilebilmektedir. Kendini Belirleme Teorisi (Self Determination Theory) bireyin bilinçli ve kendi kararını veren davranışlarına işaret eden kişilik, motivasyon ve iyi oluşla ilgili bir teori türüdür. Teori özerklik, yeterlilik ve ilişkililik olmak üzere üç temel psikolojik ihtiyaca işaret eder ve bireyin psikolojik sağlığı için her üç ihtiyacın belirli bir seviyede karşılanması gerektiğini öne sürer. Üniversite öğrencileri için kimlik gelişimlerinin bu evresinde temel psikolojik ihtiyaçlarının tatmini önemli bir nokta haline gelirken bu süreçte taşınmak durumunda kalmalı farklı bir değişken olarak ortaya çıkmaktadır. Yaşadıkları yerden uzaklaşarak üniversite hayatına katılan bireylerin kişisel ve akademik yaşantılarında değişiklikler ve zorluklara işaret edilmektedir. Bu çalışma üniversite öğrencilerinin yaşam alanları, temel psikolojik ihtiyaçlarının tatmini ve ilişki doyumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. 268 üniversite öğrencisi ile yapılan araştırmada Üniversite Öğrencilerinin Temel İhtiyaçlarının Tatmini Ölçeği ve İlişki Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre üniversite öğrencilerinin barınma durumları her üç temel psikolojik ihtiyacın doyumunun ilişki doyumlarını yordadığı ilişkinin gücünde anlamlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The most common reason why young adult university students apply to university guidance centres is relationship problems. Individuals' relationship satisfaction has an important role in the relationship and can be evaluated through the subjective comments of the partners. Self Determination Theory is a type of theory about personality, motivation and well-being that points to the conscious and self-determined behaviour of the individual. The theory points to three basic psychological needs: autonomy, competence, and relatedness, and suggests that all three needs must be met at a certain level for the psychological health of the individual. While the satisfaction of basic psychological needs becomes an important point for university students at this stage of their identity development, as a different variable must also be addressed in this process. Changes and difficulties are pointed out in the personal and academic lives of individuals who move away from where they live and join university life. This study aimed to examine the moderating role of living arrangements in the relationship between the satisfaction of basic psychological needs and relationship satisfaction of university students. In the study conducted with 268 university students, the Satisfaction of Basic Needs of University Students Scale and Relationship Assessment Scale were used. According to the findings of the study, the housing status of university students has a significant effect on the strength of the relationship in which the satisfaction of all three basic psychological needs predicts relationship satisfaction.