Erişkin still hastalığında tanı anındaki inflamatuar indekslerin ayırıcı tanı ve hastalık prognozu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory indices at diagnosis in adult still's disease for differential diagnosis and disease prognosis
  1. Tez No: 884762
  2. Yazar: SAFA AKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ESH'da nötrofilik lökositoz ve lenfopeni gibi sistemik inflamasyonda yaygın olan laboratuvar anormalliklerine sahiptir. Ancak kan hücreleri ile inflamasyonu ilişkilendirilebilecek indeksler kullanılarak yeterli çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada Erişkin still hastalığı ve nedeni bilinmeyen ateş hastalarında tanı anındaki klinik belirteçler ve inflamatuar indekslerin tanı ve prognozdaki sonuçlarını karşılaştırmayı planladık. Çalışmada 4300 hasta dosyası incelendi ve kriterleri karşılayan 320 hasta çalışmaya dahil edildi. Cinsiyet dağılımı; 150 (% 47) kadın ve 170 (% 53) erkek olarak saptandı. Çalışma metodolojik olarak 231 (%72,2) NBA ve 89 (%27,8) ESH olgusu olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. NBA grubunda erkek oranı, ESH grubunda ise kadın oranı daha fazla oranda saptanmıştır (p=0,001). NBA grubunun yaş ortalaması ESH grubundan daha yaşlı saptanmıştır (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Adult Onset Still's Disease (AOSD) is characterized by laboratory abnormalities commonly associated with systemic inflammation, such as neutrophilic leukocytosis and lymphopenia. However, sufficient studies using indices that could associate blood cells with inflammation have not been conducted. In this study, we aimed to compare clinical markers and inflammatory indices at the time of diagnosis in patients with AOSD and those with fever of unknown origin in terms of diagnosis and prognosis outcomes. The patient files reviewed totaled 4300 and 320 patients meeting the inclusion criteria were enrolled in the study. The gender distribution was 150 (47%) female and 170 (53%) male. Methodologically, the study was divided into two groups: 231 (72.2%) cases with Fever Of Unknown Origin (FUO) and 89 (27.8%) cases of AOSD. A higher proportion of males was found in the FUO group, whereas a higher proportion of females was noted in the AOSD group (p=0.001). The average age of the FUO group was older compared to the AOSD group (p=0.001).