Bazı baklagil kaba yemlerinin ruminant rasyonlarına ilavesinin mikrobiyal protein üretimine ve fermantasyon parametreleri üzerine etkileri
Determination of the effects of inclusion of some legume roughage to ruminant diets on microbial protein production and fermentation parameters.
  1. Tez No: 884770
  2. Yazar: BİLAL SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada dört faklı baklagil otu; ak üçgül (Trifolium repens), kırmızı üçgül (Trifolium incarnatum), gazal boynuzu (Lotus corniculatus) ve korunga (Onobrychis sativa) kuru otları yonca (Medicago sativa) kuru otu yerine ruminant rasyonlarına %0, %10, %20 ve %30 olarak izokalorik ve izonitrojenik (2650 kcal/kg ve %17 HP) rasyonlara ikame edilmiştir. Çalışmada ruminant rasyonlarına yonca kuru otu yerine ikame edilen baklagil kuru otlarının in vitro gaz üretimi (GÜ), metan üretimi (CH4), gerçek sindirilebilir kuru madde (GSKM), gerçek sindirim derecesi (GSD), taksimat faktörü (TF), mikrobiyal protein üretimi (MP), mikrobiyal protein sentezleme etkinliği (MPSE) ve amonyak azotu (NH3-N) değerlerine etkisini saptamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, four different legume hays white clover (Trifolium repens), crimson clover (Trifolium incarnatum), bird's-foot trefoil (Lotus corniculatus), and sainfoin (Onobrychis sativa) were substituted for alfalfa hay (Medicago sativa) in ruminant diets at levels of 0%, 10%, 20%, and 30% on an isocaloric and isonitrogenous basis (2650 kcal/kg and 17% CP). The aim of this study was to determine the effects of these legume hays, when substituted for alfalfa hay, on in vitro gas production (GP), methane production (CH4), true digestibility dry matter (TDDM), true digestibility (TD), partitioning factor (PF), microbial protein production (MP), microbial protein synthesis efficiency (MPSE), and ammonia nitrogen (NH3-N) values under in vitro conditions.