Vergilendirme alanında kişisel verilerin korunması
Personal data protection on the area of taxation
  1. Tez No: 884775
  2. Yazar: AYÇA YALTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Vergilendirme alanında kişisel veriler, Anayasa'nın 20. maddesine eklenen kişisel verilerin korunması hakkı ve bu hakkı düzenleyen 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden önce de vergilendirme alanında vergi mahremiyeti hükümleriyle korunmaktadır. Yine de teknolojide yaşanan gelişmeler ve giderek artan dijitalleşme veri koruma hukukunda yeni arayışları ve düzenlemeleri gerektirmiştir. Uluslararası düzenlemelere paralel bir çerçeve çizen 6698 sayılı Kanun, genel ve belirsiz istisna hükümlerine rağmen, gerçek kişilere ait kişisel veriler bakımından vergilendirme alanında da önem taşımaktadır. 6698 sayılı Kanun'un“İstisnalar”başlıklı 28. maddesinin düzenlemeleri vergilendirme alanında bu kanunun vergi ödevlilerine sağladığı güvenceleri bazen tamamen bazen de kısmen ortadan kaldırmaktadır. Devlet açısından vergi toplamak anayasal bir görev olduğundan vergilendirme alanında kişisel verilerin toplanması ya da işlenmesine ilişkin istisnalar olması olağan olmakla beraber devletin en büyük veri ambarı olan vergi idaresinin vergilendirme işlemleri sırasında veri koruma hukukunun gereklerini karşılayacak ve vergi ödevlilerinin haklarını gözetecek bir veri işleme, koruma usulü belirlemesi vergi ödevlilerinin temel hak ve özgürlüklerinin korunması ve vergi idaresinin şeffaf ve hesap verebilir bir idare olabilmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
On the area of taxation, personal data was protected by the tax privacy provisions even before the right to protection of personal data is added to Article 20 of the Turkish Constitution and the Law on the Protection of Personal Data No. 6698, which regulates this right, was entered into force. Nevertheless, developments in technology and digitalization have necessitated new regulations in data protection law. The Law No. 6698, which was regulated in accordance with the international law, is also important in the field of taxation despite the general and unclear exemptions under the Article 28.“Exemptions”, Article 28 of the Law No. 6698, sometimes completely and sometimes partially eliminate the guarantees provided by this law to taxpayers in the field of taxation. Tax collection is an important constitutional duty of the State. Therefore, it is usual to have exemptions related to data collection or data processing in the field of taxation. But, being the largest data warehouse of the state, it is important for GİB (Turkish Revenue Administration) to determine a procedure for data processing and data protection procedure which will meet the requirements of data protection law and will protect taxpayers' rights. This is also important for the tax administration to become transparent and accountable.