KOBİ'lerde pazarlama inovasyonu faaliyetleri ile ihracat performansı ilişkisinin analizi: Mobilya sektöründe bir araştırma (MASKO)
Analysis of the relationship between marketing innovation activities and export performance in SMES: A research in the furniture sector (MASKO)
  1. Tez No: 884787
  2. Yazar: ISMAEL OUATTARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT SATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ'ler) ülke ekonomilerinin temelini oluşturmaktadır. Küreselleşme ile dünya çapında birçok firma aynı anda ürün/hizmet sunarken, pazarda başarılı olabilmek için pazarlama araçlarının optimal şekilde kullanılması gerekmektedir. Ne yazık ki KOBİ'ler, benzersiz özellikleri ve çok rekabetçi bir küresel pazarda ihracat performanslarını yavaşlatan etkenler (fon, yetenek vb.) nedeniyle pazarlamada ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Çoğu KOBİ, bir ürün veya hizmet yaratma becerisine sahiptir ve hedeflerine ulaşmak için yalnızca geleneksel pazarlamaya güvenir. Pazarlama inovasyonu, ürün tasarımında veya ambalajında, ürün yerleştirmede, tutundurmada veya fiyatlandırmada önemli değişiklikleri içeren yeni bir pazarlama yönteminin uygulanmasıdır. Bu çalışmada KOBİ'lerde pazarlama inovasyonu ile ilgili çalışmaların ihracat performansı üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Türkiye'de mobilya sektöründeki KOBİ'lerin pazarlama inovasyonu ile ilgili çalışmaları pazarlama karmasının temel boyutları dikkate alınarak ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma kapsamında incelenmiştir. KOBİ'lerde pazarlama inovasyonuna ilişkin boyutların uluslararası pazarlarda ihracat performansı ile ilişkisi İstanbul'da MASKO'da (Mobilya ve Ahşap Eşya İmalatçıları Site İşletme Kooperatifi) yer alan 84 işletmenin verileri anket yöntemi ile analiz edilerek değerlendirilmiştir. KOBİ'lerin anket yoluyla elde edilen nicel verilerinin istatistiksel sonuçlarına göre fiyat inovasyonu dışında, pazarlama inovasyonunun diğer unsurları ile ihracat performansı arasında bir bağlantı olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) form the basis of national economies. 98.9% of the total number of companies in Turkey consists of such companies. With globalization, while many companies around the world offer products/services at the same time, marketing tools must be used optimally in order to be successful in the market. Unfortunately, SMEs face serious problems in marketing due to their unique features and factors (funds, talents, etc.) that slow down their export performance in a very competitive global market. Most SMEs have the skills to create a product or service and rely solely on traditional marketing to achieve their goals. The impact on turnover and profit is reduced, accompanied by an increase in production costs. In this case, marketing innovation, which is the implementation of a new marketing method that involves significant changes in product design or packaging, product placement, product promotion or pricing, according to the OECD, can help furniture SMEs achieve export performance in the international market. The study carried out at MASKO Furniture Center aims to highlight the link between marketing innovation and the export performance of SMEs.The results of our study confirm that, apart from the price of innovation, there is a link between other elements of marketing innovation and export performance. The scope of the study is to increase the competitiveness of SMEs in the international market by providing data on the parameters of marketing innovation in relation to the export performance of SMEs.