Darbe yüküne maruz alüminyum kumaş katkılı kompozit plakaların deneysel ve nümerik olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of aluminum fabric added composite plates subject to impact loads
- Tez No: 884786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ŞİŞMAN, DOÇ. DR. ŞERİF ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sürekli gelişim halinde olan teknoloji dünyasının mühendislik tarafına bakıldığında kompozit malzemeler de bu gelişimin içinde etkin bir yer edinmektedir. Savunma sanayii, havacılık ve otomotiv gibi önemli sektörlerde kullanılan malzemeler, dışarıdan gelen darbelere maruz kalmaktadır. Darbeye maruz kalan bu malzemelerde hasarlar, dışarıdan gelen darbelerin enerjisine göre şekillenmektedir. Son zamanlarda alüminyum kumaş takviyeli kompozitler üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada darbe yüklerine maruz kalan alüminyum kumaş takviyeli kompozit malzemelerin mukavemetinin gelişimi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, alüminyum kumaş takviyeli kompozitlere yapılacak ek takviyelerle hibrit kompozit haline getirildiğinde darbe dayanımındaki değişim incelenmiştir. Çalışma için 18x16 Mesh Dokuma Alüminyum Fiber Kumaş takviyesine ek olarak; 18x16 Mesh Dokuma Misina Fiber Kumaş,18x16 Mesh Dokuma Karbon Fiber Kumaş ve 3K 245 gr/m² Twill Dokuma Karbon Fiber Kumaş olmak üzere üç çeşit ek takviye yapılarak epoksi matrisli hibrit kompozitler elde edilmiştir. Elde edilen bu hibrit kompozitlerin deneysel olarak çekme ve kayma davranışları incelenmiş ve bu ek takviyelerin darbe yüküne etkisi deneysel ve nümerik olarak araştırılmıştır. Nümerik analizde ANSYS programının LS-DYNA yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the engineering side of the constantly developing technology world, composite materials also take an active place in this development. Materials used in important sectors such as the defense industry, aviation and automotive are exposed to external iMPacts. Damage to these materials exposed to iMPact is shaped according to the energy of external iMPacts. Recently, studies have been carried out on aluminum fabric reinforced composites. This study focused on the development of the strength of aluminum fabric reinforced composite materials subjected to iMPact loads. For this purpose, the change in iMPact strength when aluminum fabric reinforced composites were turned into hybrid composites with additional reinforcements was examined.In addition to 18x16 mesh woven aluminum fabric reinforcement for work; Epoxy matrix hybrid composites were obtained by making three types of additional reinforcement: 18x16 mesh woven fishing line fabric, 18x16 mesh woven carbon fiber fabric and 3K 245 gr/m² twill woven carbon fiber fabric.The tensile and shear behaviors of these hybrid composites were examined experimentally, and the effect of these additional reinforcements on the iMPact load was investigated experimentally and numerically. LS-DYNA software of ANSYS program was used in numerical analysis.