Böbrek yetmezliği olan hastalarda nötrofil jelatinaz ile ilişkili lipokalin ve bazı biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Assessment of neutrophil gelatinase-associated lipocalin and some biochemical parameters in patients with renal failure
- Tez No: 884788
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yaşlı popülasyon arasında kronik böbrek yetmezliği (KBY) prevalansı dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hasarı KBY'ye yol açar ve GFR'nin 15 ml/dak/1,73m²'nin altına düşmesiyle karakterize edilen KBY'nin 5. aşaması son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) ile sonuçlanır. Böbrek yetmezliği durumunda kreatinin kan konsantrasyonları artar. Sistatin-C, böbrek fonksiyonunu ölçmek için yaygın olarak kullanılır. İdrar Cys-C seviyeleri böbrek fonksiyonunu gösterir; dolayısıyla daha yüksek seviyeler daha düşük GFR'yi gösterir. Kreatinin hem diyet hem de kas kütlesine bağımlı olsa da, Cys-C böyle değildir. Bu özelliklerinden dolayı Cys-C yaygın olarak kullanılan ve hassas bir GFR göstergesidir. Nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL), kronik böbrek yetmezliğinin öngörülmesinde sıklıkla kullanılan bir biyobelirteçtir. Nötrofiller tarafından eksprese edilen bu protein, böbrek, prostat, sindirim sistemi ve solunum yollarında düşük miktarda bulunur. Çok sayıda çalışma, NGAL'in böbrek hastalığını erken öngörme yeteneğini incelemiştir ve bazıları, böbrek hastalığını erken teşhis etmek için NGAL'in öngörü gücünü Cys-C ve kreatinin ile karşılaştırmıştır. Bu vaka kontrol çalışması, Haziran ve Ekim 2023 arasında gerçekleştirilmiş olup, 90 gönüllü iki gruba ayrılmıştır: ilk grup, Libya hastanelerinde böbrek yetmezliği tanısı alan 45 hastadan, ikinci grup ise kontrol grubu olarak aynı yaştaki 45 sağlıklı kişiden oluşmuştur. NGAL ve Cys-C ELISA tekniği kullanılarak ölçülürken, diğer değişkenler biyokimyasal analiz cihazı ile ölçülmüştür. Sağlıklı insanlarla karşılaştırıldığında, böbrek yetmezliği olan hastalarda NGAL, Cys-C, MA, SCr, BU, UA, HbA1c, FBG, TC, TG, LDL ve vLDL düzeyleri artarken, HDL, GFR ve BMI düzeyleri azalmıştır. NGAL ve Cys-C, KBY'deki böbrek hasarını tespit etmek için biyobelirteç olarak kullanılabilir. Hasar ne kadar büyük olursa, GFR'nin azalmasıyla birlikte MA, SCr ve BU ile birlikte NGAL ve Cys-C seviyeleri de o kadar yüksek olur
Özet (Çeviri)
The prevalence of chronic kidney failure (CKF) among the elderly population is a significant public health issue worldwide. Kidney damage leads to CKF, and stage 5 CKF, characterized by a GFR falling below 15 ml/min/1.73m², results in end-stage renal disease (ESRD). In the case of kidney failure, blood creatinine concentrations increase. Cystatin- C is widely used to measure kidney function. Urinary Cys-C levels indicate kidney function; therefore, higher levels indicate lower GFR. Although creatinine depends on both diet and muscle mass, Cys-C does not. Because of these properties, Cys-C is a widely used and sensitive indicator of GFR. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) is a biomarker frequently used to predict chronic kidney failure. This protein, expressed by neutrophils, is found in low quantities in the kidneys, prostate, digestive system, and respiratory tract. Numerous studies have examined NGAL's ability to predict kidney disease early, and some have compared NGAL's predictive power with that of Cys-C and creatinine for early diagnosis of kidney disease. This case-control study, conducted between June and October 2023, involved 90 volunteers divided into two groups: the first group consisted of 45 patients diagnosed with kidney failure in Libyan hospitals, and the second group consisted of 45 age-matched healthy individuals as the control group. While NGAL and Cys-C were measured using the ELISA technique, other variables were assessed using a biochemical analyzer. Compared to healthy individuals, patients with kidney failure showed increased levels of NGAL, Cys-C, MA, SCr, BU, UA, HbA1c, FBG, TC, TG, LDL, and vLDL, while HDL, GFR, and BMI levels decreased. NGAL and Cys-C can be used as biomarkers to detect kidney damage in CKF. The greater the damage, the higher the levels of NGAL and Cys-C, along with MA, SCr, and BU, as GFR decreases.