Bulanık çok kriterli karar verme yöntemiyle şantiye şefi seçimi
Site supervisor selection with fuzzy multi criteria decision making method
  1. Tez No: 884789
  2. Yazar: OĞUZHAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, inşaat sektöründe faaliyet gösteren ve orta ölçekli bina yapım işleri yürüten inşaat firmalarının şantiye şefi seçimi için bir yöntem geliştirilmiştir. Öncelikle şantiye şefi seçiminde kullanılabilecek kriterler geniş kapsamlı araştırmalar ve saha çalışmaları sonucunda belirlenmiş ve önceliklendirilmiş; geliştirilmesi hedeflenen seçim yönteminin saha çalışması ile teyidinin yapılması amacıyla şantiye şefi seçimi yapacak olan 3 inşaat yapım firması ile görüşülmüş (A, B, C firmaları); geliştirilen yöntemin bu firmaların şantiye şefi seçiminde teyit amaçlı kullanılması sağlanmıştır. Daha sonra A, B ve C firmalarına başvuran şantiye şefi adaylarına firma yetkilileri tarafından seçim kriterlerine göre puanlar verilmiştir. Bu çalışmada 3 analiz yöntemi uygulanmıştır. Çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP ile Super Decisions yazılımı kullanılarak analizler yapılmış ve adayların seçiminde öncelik değerleri; Bulanık Mantık yöntemi ile Matlab yazılımı kullanılarak analizler yapılmış ve adayların nihai puanları; Bulanık AHP yöntemi ile de Microsoft Excel yazılımı kullanılarak analizler yapılmış ve adayların toplam puanları belirlenmiştir. Üç yöntem ile yapılan seçim sonuçları, firmalar tarafından çalışma ile eş zamanlı olarak yürütülen kendi seçim yöntemi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına göre; AHP analizi ile yapılan seçimlerin firmalar tarafından yapılan seçimler ile tam olarak örtüştüğü (%100 tutarlılık), Bulanık Mantık ve Bulanık AHP analizleri ile yapılan seçimlerde ise farklı adaylar belirlenmekle birlikte firmalar tarafından yapılan seçimler ile üçte iki oranında örtüştüğü (%67 tutarlılık) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a method has been developed for the site supervisor selection of construction companies operating in the construction sector and carrying out medium-sized building construction works. First of all, the criteria that can be used in the selection of the site supervisor were determined and prioritized as a result of extensive research and field studies; in order to confirm the developed selection method with the field study, 3 construction companies (A, B, C companies) that will select a site supervisor were interviewed and the developed method was used for confirmation purposes in the selection of the site supervisor of these companies. Then, scores were given to the site supervisor candidates who applied to firms A, B and C by the company officials according to the selection criteria. In this study, 3 analysis methods were applied. AHP, one of the multi-criteria decision-making methods, was analyzed using Super Decisions software and priority values were determined; Fuzzy Logic method was analyzed using Matlab software and the final scores of the candidates were determined; Fuzzy AHP method was analyzed using Microsoft Excel software and the total scores of the candidates were determined. The selection results of the three methods were compared with the results of the firms' own selection method conducted simultaneously with the study. According to the comparison results; it was observed that the choices made by AHP analysis were fully consistent with the choices made by the companies (100% consistency), while the choices made with Fuzzy Logic and Fuzzy AHP analysis matched the choices made by the companies by two thirds (67% consistency), although different candidates were identified.