Driving economic growth: An overview of Jordan's industrial policies
Ekonomik büyümeye yön vermek: Ürdün'ün sanayi politikalarına genel bir bakış
- Tez No: 884807
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. BAHAR ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Ürdün'de ekonomik büyümenin teşvik edilmesinde sanayi politikasının oynadığı önemli rolü incelemektedir. Ürdün, küreselleşme ve hızlı teknolojik ilerlemelerin ortasında benzersiz ekonomik zorluklarla karşı karşıyadır. Ürdün'ün sanayi politikalarına ve bunun ekonomik büyüme üzerindeki etkisine kapsamlı bir bakış sunan bu çalışma, bölgede ekonomik kalkınma için etkili stratejilerin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Mevcut sanayi politikalarının ve bunların Sanayi sektörleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi gibi nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bu araştırma, diğerlerinin yanı sıra, politikaların uyarlanmasından önce ve sonra ihracat hacmini karşılaştırarak farklı sanayi politikalarının etkilerini incelemektedir. Örneğin, 2000 yılının başında Amerika Birleşik Devletleri ile Ürdün arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) uygulanmasından kısa bir süre sonra, tekstil gibi malların ihracat hacminin üç katına çıktığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma aynı zamanda sanayi politikalarının uygulanmasına ilişkin benzer başka gözlemler de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the pivotal role of industrial policy in fostering economic growth within Jordan. Jordan faces unique economic challenges amidst globalization and rapid technological advancements. Through a comprehensive overview of Jordan's industrial policies and its impact on economic growth, this study aims to contribute to the understanding of effective strategies for economic development in the region. Utilizing qualitative research methods, such as examining the current industrial policies and their impacts on Industrial sectors. This research examines the effects of different industrial policies by comparing the volume of exports before and after the adaptation of the policies, among other. For example, it was observed that soon after the implementation of the Free Trade Agreement (FTA) signed between the United States of America and Jordan in the beginning of 2000 the export volumes of commodities such as textiles, among other, tripled. This study also presents similar other observations related to the implementation of industrial policies.