Üniversite öğrencilerinde sosyal beğenirlik ve erkeksi davranış ile narsisizm arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social desirability and masculine behavior and narcissim in university students
  1. Tez No: 884806
  2. Yazar: SEDA GÜNEBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde sosyal beğenirlik ve erkeksi davranış ile narsisizm arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın gerçekleştirildiği çalışma grubunu Akdeniz Üniversitesi' nin Eğitim Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Ziraat Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz döneminde 264 kız, 257 erkek olmak üzere toplamda 521 üniversite öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Raskin ve Hall (1979) tarafından geliştirilen ve Öngen tarafından Türkçeye uyarlanan Narsisizm Ölçeği, Evren, E. ve Yurtçu, M. ve Kalın, Ö. Ve Koçoğlu, E. (2021) tarafından geliştirilmiş olan Sosyal Beğenirlik Ölçeği ve Sarıçam, H. ve Sığın, A. (2020) tarafından geliştirilmiş olan Erkeksi Davranış Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma verileri Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, t testi ve çoklu regresyon teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Narsisizm, sosyal beğenirlik ve erkeksi davranış cinsiyet açısından ele alındığında; narsisizm toplam, teşhircilik ve güç boyutlarından erkek üniversite öğrencileri kadın üniversite öğrencilerinden daha yüksek puan almıştır. Erkek üniversite öğrencilerinde sosyal beğenirlik kabul alt boyutunun narsisizm toplam, teşhircilik ve güç boyutları üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu ancak dikkat alt boyutunun yordayıcı olmadığı bulunmuştur. Kadın üniversite öğrencilerinde, sosyal beğenirlik dikkat alt boyutunun narsisizm toplam ve güç alt boyutunun yordayıcısı olmadığı ancak narsisizm teşhircilik alt boyutunun yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Kadın üniversite öğrencilerinde sosyal beğenirlik kabul alt boyutunun narsisizm toplam, teşhircilik ve güç boyutlarının yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Erkek üniversite öğrencilerinde erkeksi davranış başarıya adanma boyutunun narsisizm güç alt boyutunun anlamlı yordayıcısı olduğu ancak narsisizm toplam ve teşhircilik alt boyutunun yordayıcısı olmadığı bulunmuştur. Kadın üniversite öğrencilerinde erkeksi davranış başarıya adanma boyutunun narsisizm toplam ve güç alt boyutu üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu ancak narsisizm teşhircilik alt boyutunun yordayıcısı olmadığı bulunmuştur. Kadın üniversite öğrencilerilerinde erkeksi davranış abartılı özgüven ve kontrol alt boyutunun narsisizm toplam, teşhircilik ve güç alt boyutlarının anlamlı yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Erkek üniversite öğrencilerinde erkeksi davranış abartılı özgüven ve kontrol alt boyutunun narsisizm toplam ve güç alt boyutunun yordayıcısı olduğu ancak narsisizm teşhircilik alt boyutunun yordayıcısı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between social desirability and masculine behavior and narcissism in university students was examined. The study group consists of students studying at the Faculty of Education, Faculty of Literature, Faculty of Engineering and Faculty of Agriculture of Akdeniz University. The research was conducted with a total of 521 university students, 264 female and 257 males, in the fall semester of the 2022-2023 academic year. The Narcissism Scale developed by Raskin and Hall (1979) and adapted into Turkish by Öngen, the Social Likeability Scale developed by Evren, E. and Yurtçu, M. and Kalın, Ö. and Koçoğlu, E. (2021), the Masculine Behavior Scale developed by Sarıçam, H. and Sığın, A. (2020) and the Personal Information Form prepared by the researcher were used to collect the research data. The research data were analyzed using Pearson product-moment correlation coefficient, t test and multiple regression techniques. When narcissism, social desirability and masculine behavior were examined in terms of gender, male university students scored higher than female university students in narcissism total, exhibitionism and power dimensions. It was found that the social desirability acceptance sub-dimension was a significant predictor of the narcissism total, exhibitionism and power dimensions in male university students, but the attention sub-dimension was not a predictor. In female university students, it was found that the social desirability attention sub-dimension was not a predictor of the total and power sub-dimensions of narcissism, but it was a predictor of the narcissism exhibitionism sub-dimension. It was found that the social desirability acceptance sub-dimension was a predictor of the narcissism total, exhibitionism and power dimensions in female university students. It was found that the masculine behavior, dedication to success dimension was a significant predictor of the narcissism power sub-dimension in male university students, but it was not a predictor of the narcissism total and exhibitionism sub-dimensions. It was found that the masculine behavior, dedication to success dimension was a significant predictor of the total and power sub-dimensions of narcissism in female university students, but it was not a predictor of the narcissism exhibitionism sub-dimension. It was found that masculine behavior, exaggerated self-confidence and control sub-dimensions were significant predictors of narcissism total, exhibitionism and power sub-dimensions in female university students. It was concluded that masculine behavior, exaggerated self-confidence and control sub-dimensions were predictive of narcissism total and power sub-dimensions, but not narcissism exhibitionism sub-dimensions among male university students.