Factors that are associated with willingness to be vaccinated and the perceived effectiveness of vaccines from abroad and local vaccines
Aşı olma isteğini, Türkiye'deki ve yurt dışındaki yerel aşıların algılanan etkinliğini yordayan faktörler
  1. Tez No: 884808
  2. Yazar: EMİNE BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, insanların aşı kararlarını yordayan faktörleri, yurt dışı kaynaklı geliştirilip üretilen aşılar ve buna kıyasla Türkiye'de geliştirilip üretilecek olan aşılar olmak üzere ayırarak aşıların algılanan etkinliklerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %67,6'sı aşı olmaya istekli olduklarını belirttiler. Araştırma sonuçları, aşıyı kabul edenlerin COVID-19 ile ilgili kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğunu, aşı şirketlerine ve doktorlara güvendiklerini, devlete güven düzeylerinin genelde daha düşük olduğunu, bununla birikte hükümetin pandemi ile ilgili eylemlerinden daha memnun olduklarını, COVID-19 komplo teorilerine inandıklarını, aşıların etkin olduğunu ve kendilerinin virüse yakalanmaya daha yatkın olduklarını düşündüklerini gösterdi. Katılımcılar (%87,15) en etkili aşının Pfizer olduğunu düşündüler. Katılımcıların %62,10'u Türkiye'de geliştirilen aşıların etkili olacağını bildirdi. Hükümetin pandemiye olan tepkisinden memnuniyet, devlet kaynaklarından bilgi almak, devlete ve sağlık çalışanlarına duyulan güven, Türkiye'de geliştirilen yerel aşıların etkili olacağını yordayan faktörler olarak belirlendi. Yurt dışında geliştirilen aşıların algılanan etkinliği için ise sağlık çalışanlarına ve aşı şirketlerine duyulan güven önemli belirleyicilerdi. COVID-19 komplo teorilerine olan inanç, farklı aşıların algılanan etkinliği ve aşı olma istekliliği için önemli yordayıcıydı. Aşıların algılanan etkinliğinde genel olarak farklı faktörler belirlendi; Türkiye için yerli faktörler (devlete güven ve hükümet memnuniyeti) yurtdışı aşılar için ise yabancı faktörler (aşı şirketlerine güven ve komplo inançları) kritik olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors that predict people's vaccination decisions and the perceived effectiveness of vaccines developed and produced abroad and vaccines developed and produced in Turkey. 67.6% of respondents were willing to be vaccinated. The results showed that people who accepted vaccinations had higher levels of COVID-19-related anxieties, they reported more trust in vaccine companies and doctors, and scored low on trust in governmental institutions, but on the other hand, were more satisfied with the government's response to the pandemic, believed in COVID-19 conspiracy theories, thought that vaccines are effective, and they were more prone to catching the virus. Participants believed that the most effective vaccine was Pfizer (87.15%). 62.10% of the participants reported that local vaccines will be effective. A higher level of satisfaction with the government's response to the pandemic, getting information from governmental sources, trust in state, trust in healthcare workers, trust in vaccine companies and having Covid-19 or knowing someone who had Covid-19 were found to be predictive on the perceived success of local vaccines developed in Turkey. For the perceived effectiveness of vaccines that were developed abroad, trust in healthcare workers and vaccine companies were significant predictors. Belief in COVID-19 conspiracy theories was a significant predictor of the perceived effectiveness of vaccines from abroad and people's willingness to vaccinate. Overall different factors play a role in the perceived effectiveness of vaccines.