Şanlıurfa yöresi modern seralarda ısı gereksinim değerlerinin hesaplanması ve ısı koruma önlemlerinin ısı tüketimine etkisinin araştırılması
Calculation of heat requirement values in modern greenhouses of Şanliurfa region and investigating the effect of heat protection measures on heat consumption
- Tez No: 884819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Seracılıkta bitki gelişimi ve kaliteli bir üretim için sıcaklık, ışık gibi çevresel koşullar oldukça önemli parametrelerdir.Seracılık genellikle bu çevre koşullarının sağlandığı bölgelerde yapılmaktadır.Teknolojide meydana gelen gelişmeler ışığında, yeni üretim teknikleri ile farklı tür ve yapıdaki malzemelerin kullanım imkanlarının artması, seracılık açısından uygun çevre koşullarının sağlanamadığı bölgelerde de seracılığın yapılmasına imkan tanımaktadır.Özellikle soğuk kış aylarında serada üretimi için uygun sera çevre koşullarının sağlanması ısıtma ile mümkün olabilmektedir.Isıtma giderleri, üretim maliyetini doğrudan etkileyerek arttırması, serada üretilen ürünün pazarda rekabet edilebilirliğini azaltmaktadır.Seralarda, ısıtma maliyetlerini azaltmak; ısıtma etkinliğini arttırma, ısı geçirgenliği düşük örtü malzemesi ve ısı perdesi kullanımı gibi ısı koruma önlemleri ile mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada, Şanlıurfa yöresi modern seralarının ısı tüketimleri ISIGER-SERA uzman sistemi yazılımı ile belirlenecek, farklı örtü malzemesi ve ısı koruma önlemlerinin ısı tüketimine etkisi irdelenecek ve üretilen pazarda rekabet edilebilirliği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Environmental conditions such as temperature and light are very important parameters for plant growth and quality production in greenhouse cultivation. Greenhouse cultivation is generally carried out in regions where these environmental conditions are met. In the light of developments in technology, new production techniques and the increase in the use of materials of different types and structures, suitable environment for greenhouse cultivation. It also allows greenhouse cultivation in regions where conditions are not met. Especially in cold winter months, providing suitable greenhouse environmental conditions for greenhouse production is possible with heating. Heating costs increase by directly affecting the production cost, reducing the competitiveness of the product produced in the greenhouse in the market. Reducing heating costs in greenhouses; Increasing the heating efficiency is possible with heat protection measures such as the use of low permeability cover material and heat curtain. In this study, the heat consumption of modern greenhouses in Şanlıurfa will be determined by the ISIGER-SERA expert system software, the effect of different cover materials and heat protection measures on heat consumption will be examined and their competitiveness in the produced market will be investigated.