Onobrychis silvanensis sp. Nov. endemik türünün antimikrobiyal, antioksidan ve fenolik özelliklerinin belirlenmesi
Onobrychis silvanensis sp. Nov. endemic species determination of anti-microbial, antioxidant and phenolic properties
- Tez No: 884823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA HOŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın materyalini oluşturan Onobrychis silvanensis sp. nov. (Fabaceae) türü endemik olup ilk kez Diyarbakır (Silvan)'dan toplanmıştır. Çalışmada türün, antimikrobiyal, antioksidan ve fenolik bileşiklerinin aktivitesi araştırılmıştır. Bu amaçla bitki ekstratı; 2 gram (+) (Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes), 2 gram (-) (Escherichia coli, Pseudomonas aurogenes) bakteri ve Candida albicans mantarına karşı test edilmiş, fenolik içerik ve antioksidan kapasitesi ölçülmüştür. Toplam fenolik içeriği spektrofotometrik olarak ölçülmüş, LC-MS/MS yöntemine ait analitik yöntem doğrulama parametresi kullanılmıştır. Toplam antioksidan kapasite ölçümünde DPPH yöntemi ve CUPRAC metodu kullanılmıştır. Antimikrobiyal aktivitesi MİK mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak yapılmıştır. O. silvanensis 'in etanolik ekstraktları test mikroorganizmalarına karşı yüksek oranda antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Burada sunulan çalışma ve sonuçların endemik bir tür oluşu ve ilk kayıtlar olması sebebiyle literatüre önemli ölçüde katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Onobrychis silvanensis sp. nov. (Fabaceae), which constitutes the material of this study, is endemic and was collected for the first time from Diyarbakır (Silvan). Antimicrobial, antioxidant and phenolic compounds of the species were investigated. For this purpose, plant extract was tested against 2 gram (+) (Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes), 2 gram (-) (Escherichia coli, Pseudomonas aurogenes) bacteria and Candida albicans fungus, phenolic content and antioxidant capacity were measured. Total phenolic content was measured spectrophotometrically and analytical method validation parameter of LC-MS/MS method was used. DPPH method and CUPRAC method were used for total antioxidant capacity measurement. Antimicrobial activity was determined using MIC microdilution method. The ethanolic extracts of O. silvanensis showed high antimicrobial activity against the test microorganisms. It is thought that the study and results presented here will contribute significantly to the literature since it is an endemic species and these are the first records.