The mediator role of appearance comparison in the relationship between parents' body talk, sociocultural attitudes towards appearance and body dissatisfaction of their children
Ebeveynlerin beden konuşmaları, görünüşe yönelik sosyokültürel tutumları ve çocuklarının beden memnuniyetsizliği arasındaki ilişkide görünüm karşılaştırmasının aracı rolü
- Tez No: 884844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TUNA KAYKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Beden memnuniyetsizliği, özellikle ergenler ve genç yetişkinler olmak üzere bireyler arasında yaygın bir sorundur ve çeşitli sosyokültürel faktörlerden etkilenir. Özellikle son on yılda, ebeveynlerin çocuklarının beden memnuniyetsizliği ve beden imajı sorunlarındaki rolünü araştıran çalışmalar artmıştır. Bu araştırmada ebeveynlerin beden konuşmalarının ve görünüşe yönelik sosyokültürel tutumlarının, çocuklarının beden memnuniyetsizliği düzeyleri üzerindeki etkisi ve bu ilişkilerde görünüm karşılaştırmasının aracılık rolü araştırılmıştır. Çalışmaya 18-35 yaş arası 236 kişi katıldı (M=24, SS=3.70). Araştırmanın değişkenleri çevrimiçi bir anketle ölçüldü. Katılımcılar, demografik bilgi formunu doldurmuş ve ardından kendilerine şu anketler verilmiştir: Olumsuz Beden Konuşmaları Ölçeği, Görünüme Yönelik Sosyokültürel Tutumlar Anketi-4 Revize Edilmiş, Fiziksel Görünüm Karşılaştırma Ölçeği-Revize Edilmiş ve Vücut Algısı Ölçeği. Sonuçlar hem SPSS ile PROCESS Macro v4.2 kullanılarak hem de AMOS'ta yol analizi yapılarak analiz edildi. Sonuçlara göre, katılımcıların bildirdiği şekliyle ebeveynlerin beden konuşmaları ve görünüme dair sosyokültürel tutumları beden memnuniyeti ile olumsuz yönde ilişkiliydi. Ayrıca görünüm karşılaştırması bu ilişkiye tam olarak aracılık etti. Bulgular, ebeveynlerin beden konuşmalarının ve görünüşe yönelik sosyokültürel tutumlarının, görünüm karşılaştırmaları yapma eğilimini etkilediğini ve bu durumun daha büyük beden memnuniyetsizliğine yol açtığını öne sürmektedir. Çalışmanın sonuçları, ebeveynlerin çocuklarının beden imajındaki rolünün önemini ve ebeveynlerin etkileri konusunda eğitilmelerinin yanı sıra daha sağlıklı beden imajı yaklaşımlarını teşvik etmeyi amaçlayan müdahalelere dahil edilmelerinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Body dissatisfaction is a prevalent issue especially among adolescents and young adults, influenced by various sociocultural factors. Especially in the last decade, there has been an increase in studies researching the role of parents in body dissatisfaction and body image issues of their children. The current research investigated the effects of parents' body talk and their sociocultural attitudes towards appearance as perceived by their adult children on their children's level of body dissatisfaction and the mediating role of appearance comparison in these relationships. Participants were 236 Turkish adults between the ages of 18 and 35 (M =24, SD =3.70). Data was collected using an online survey. Participants completed the following questionnaires: Negative Body Talk Scale, Sociocultural Attitudes Towards Appearance Questionnaire-4 Revised, Physical Appearance Comparison Scale-Revised and Body-Cathexis Scale. Data was analyzed using simple mediation analyses on PROCESS Macro for SPSS and path analysis on AMOS. According to the results, parents' body talk and their sociocultural attitudes towards appearance as reported by participants were negatively related to their body satisfaction. Furthermore, appearance comparison fully mediated these relationships. The findings suggested that parents' body talk and their sociocultural attitudes towards appearance may increase the tendency to make appearance comparisons in their children, which in turn may lead to greater body dissatisfaction. The study highlights the important role parents play in shaping their children's body image and the necessity of raising awareness among parents of their influence and involving them in interventions aimed at promoting healthier body image among young individuals.