Gebe sığırlarda ve bunların buzağılarında persiste bovine viral diarrhea virus (BVDV) enfeksiyonunun immunfloresans ve immunperoksidaz testleri ile araştırılması
Investigation of persistant bovine viral diarrhea virus (BVDV) at the pregnant cows and their calves by immunoflourescence and immunperoxidase tests
- Tez No: 88486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YAVRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Viroloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 1999 Orhan YAPKIÇ Danışman Doç. Dr. Sibel YAVRU Gebe Sığırlarda ve Bunların Buzağılarında Persiste Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV) Enfeksiyonunun İmmunfloresan ve İmmunperoksidaz Testleri ile Araştırılması Araştırmada, özel bir işletmede bulunan 62 adet gebe inek doğumdan önce, doğumları sırasmda hem inek hem de prekolostral buzağılardan ve doğumdan sonra ortalama 3 ay içinde buzağılardan virus izolasyonu amacıyla EDTA'lı tüplere, serolojik amaçla normal tüplere kan örnekleri alındı. Lökosit numunelerinden virus izolasyonu amacıyla direkt immunfloresan (DIF) ve direkt immunperoksidaz (DPLA) testleri kullanıldı. BVDV'una karşı oluşan antikorların tespit edilmesi amacıyla serum nötralizasyon (SN) testi kullanıldı. Gebe ineklerin ve buzağıların tümü birinci ve ikinci örneklemelerde BVDV antijenleri yönünden negatif olarak tespit edildi. BVDV'una karşı oluşan antikorları tespit etmek için uygulanan SN testi sonucunda gebe ineklerin tümü birinci ve ikinci örneklemelerde pozitif bulunurken, prekolostral buzağılardan 7 adedi pozitif, 55 adedi negatif, buzağıların doğumdan sonra ortalama 3 ay içinde gerçekleştirilen ikinci örneklemesinde ise tümü pozitif olarak tespit edilmiştir. Doğumdan önce örneklenen gebe annelerin SN50 titreleri 1/7,5 - 1/1 60< arasında, doğum sırasında örneklenen annelerin SN50 titreleri 1/7,5 - 1/160< arasında tespit edildi. Doğumu takiben örneklenen ve seropozitif bulunan 7 adet prekolostral buzağının SN :-.o titreleri 1/20 - 1/120 arasında, doğumdan sonra ilk 3 ay içinde örneklenen buzağıların SN:0 titreleri 1/5 - 1/160 arasında tespit edildi. -9
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Viroloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA- 1999 Orhan YAPKIÇ Danışman Doç.Dr.Sibel YAVRU Investigation of Persistant Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV) Infection at the Pregnant Cows and Their Calves by Immunoflourescence and Immunperoxidase Tests Blood samples which were collected with or without EDTA were taken from 62 prenatal pregnant cows, from both cows and precolostral calves at the time of birth and, within approximately 3 months, from postnatal calves which were all present in a private management in this research. Direct immunoflourescence (DIF) and direct immunperoxidase (DPLA) tests were used aiming virus isolation from leucocyte samples, serum neutralisation test was used to detect antibodies against BVDV. No viral antigen was detected in terms of BVDV from first and second blood samples obtained both all pregnant cows and all calves. By SN testing which was used to detect antibodies against to BVDV, while all the pregnant cows were found to be positive after both sampling, 7 precolostral calves were positive and 55 precolostral calves were negative all the calves, from which the second sampling was carried out approximately during 3 months after birth, were detected as positive. SN5o titers of the pregnant cows from which sera samples were collected before birth were noted between 1/7,5 and 1/160