ANAFİ projesi kapsamında bulunan süt ineği işletmelerinde reprodüktif performansın değerlendirilmesi
Evaluation of reproductive performance in ANAFI project dairy cattle
  1. Tez No: 88487
  2. Yazar: RECEP KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ DİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
6. ÖZET ANAFI Projesi Kapsamında Bulunan Süt İneği İşletmelerinde Reprodüktif Performansın Değerlendirilmesi Bu çalışmada TÜRK-ANAFI Projesi kapsamında bulunan süt ineği işletmelerinde reprodüktif performansın değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma materyalini Manisa İli yöresinde ANAFI projesi kapsamında kurulan ve en az 20 baş hayvan bulunan 30 adet işletmedeki 2168 baş hayvan teşkil etti. Söz konusu işletmelerde şimdiye kadar tutulan mevcut reprodüktif kayıtlardan ulaşılabilenler incelendi.; Kayıt sistemi düzenli olan işletmelerde 36 ay süreyle izlenebilen tüm reprodüktif olaylar kaydedildi. Verilerin depolanması ve saklanmasında FARM COMPUTER SYSTEM S.r.l.-Cremona-ITALY adlı bilgisayar paket programından yararlanıldı. Daha önceki kayıtlan düzenli olan işletmelerde, geriye doğru kayıtlar da değerlendirilerek en az 5 yıl süreli ulaşılabilen veya mevcut reprodüktif verilere dayanılarak, tüm işletmelerdeki süt ineklerinde 2907 adet doğum vakasına ait performans değerlendirilmesine esas olan kayıtlar toplandı. Veriler işletmeler bazında ayrı ayrı aylık ve yıllık olarak toplanıp listelenmesine karşılık değerlendirmeler genel olarak ve 5 yılı kapsayan şekilde ortalamalar alınarak yapıldı. Buna göre en çarpıcı bulgu östrüs belirleme etkinliği ve sürüden çıkarma oranlarında görüldü (sırasıyla % 11.70 ± 5.33, % 35.6 ± 21.47). Tüm performans parametrelerim çok büyük oranda etkileyen östrüs tespit etkinliğinin bu derece düşük olması en önemli bulgu olarak nitelendi. Diğer parametreler sırasıyla şu şekilde oluşmuştu; doğum-ilk tohumlama aralığı 104.48 ±19.76 gün, doğum-gebe kalma aralığıl40.70 ± 21.95 gün ve buzağılama aralığı 426.33 ± 27.00 gün olarak bulunmuştur. îlk tohumlamada gebelik oram, genel tohumlamalarda gebelik oranı ve gebelik başına tohumlama sayılarında elde edilen ortalamalar ideal rakamlar olarak gerçekleştiği gözlendi (sırasıyla % 66.13 ± 10.77, 67.84 ± 8.26 ve 1.50 ± 0.17). Abortus oram % 3.55 ± 3.20 olarak belirlenen çalışmada, düvelerin ortalama gebelik yaşı 21.25 ± 5.69 ay, ortalama buzağılama yaşı 30.68 ± 5.69 ay ve laktasyon süresi ise 453.00 ± 1 13. 43 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, süt ineklerinde reprodüktif performansın farklı parametreler göz önünde tutularak değerlendirilmesi yapıldığında; doğum-ilk tohumlama aralığı, doğum-gebe kalma aralığı ve buzağılama aralığı ortalamalarına göre reprodüktif performansın iyi olmadığı, ancak alınacak önlemlerle düzeltilecek nitelikte olduğu gözlenmiştir. Ancak, tüm bu değerleri doğrudan ve çok büyük oranda etkileyen östrüs tespit oranında elde edilen çok düşük rakamla birlikte, ilk tohumlama gebelik oram, genel tohumlama gebelik oram, gebelik başına tohumlama sayısı ve abortus oranında gözlenen oranların da bir bütün olarak değerlendirilmesi yapıldığında reprodüktif performansın çok kötü olmadığı izlenmiştir. 58
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Evaluation of Reproductive Performance in ANAFI Project Dairy Cattle This study was to evaluated of the reproductive performance in ANAFI project dairy cattle. i The material was consisted of 2.168 dairy cattle from 30 farms which have got at least 20 animals placed Manisa province. Initially, present records in the farms were examined carefully, and those orderly recorded included in the study. Chosen farm was followed throughout 3 years, but the data collected for 5 years. The data were stored and kept by means of a software called Farm Computer System (Farm Computer System S.r.l, Cremona-Italy). Heat detection and culling rates were the most remarkable find with percentage of 11. 70 ± 5.33 and 35.6 ± 21.47, respectively. While high temperature, high milk yield and poor detection lead to lower heat detection rates, higher culling rate occured artificially due to the sale of the cattle. Mean calving to first service interval 104.48 ± 19.76 days, calving to conception interval 140.70 ± 21.95 days and calving interval 426.33 ± 27.00 days were found. First service pregnancy rates and all service pregnancy rates were 66. 13 ± 10.77 % and 67.84 ± 8.28 %. The number of service per conception was found 1.50 ±0.17. Abortion rate was 3.85 ± 3.0 % while heifers' pregnancy and calving age 21.25 ± 5.69 months and 30.68 ± 5.69 months, respectively. Duration of the lactation was found 453.00 ± 1 13. 43 days. It was concluded that, based on the calving to first service, calving to conception and calving intervals, the reproductive performance was estimated poor in ANAFI project dairy cattle. From an other point of view, when the reproductive performance was measured together with other parameters, such as first service pregnancy rate, all service pregnancy rate, number of service to pregnancy and abortion rate, latest figures suggested that performance is not so much poor. 59