Siyah alaca ineklerde süt verimini ergin çağ ve 305 günlük süt verimine göre düzeltme katsayılarının hesaplanması
Calculating milk yield adjustment factors to mature and 305 day for holstein
  1. Tez No: 88485
  2. Yazar: ŞAHİN GÖKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Siyah Alaca ineklerde doğurma yaşı ve laktasyon süresi ile süt verimi arasındaki ilişki incelenmiş, laktasyon süt verimini ergin çağ ve 305 günlük süt verimine göre düzeltme katsayıları hesaplanmıştır. Çalışma materyalini teşkil eden sığırların menşei İtalya'dan ithal edilip Ege Bölgesindeki yetiştiricilere dağıtılan Siyah Alacalardır. Bu inekler ve yavrularına ait 1994-1998 yıllan arasındaki 4130 laktasyon kaydı esas alınarak hesaplamalar yapılmıştır. Doğurma yaşı gruplarının süt verimi mutlak ortalamalarının incelenmesiyle doğurma yaşı (X) ve süt verimi (Y) arasında Y=a+bX+cX2 regresyon denklemlerine benzer ilişkinin bulunduğu, yine aynı yaklaşımla laktasyon süresi (X) ve süt verimi (Y) arasında Y=aX^ regresyon denklemlerine benzer ilişkinin bulunduğu kabul edilerek denklem katsayıları“En Küçük Kareler Toplamı metodu”ile hesaplanmıştır. Ay olarak doğurma yaşlan denklemde yerine konulup o yaşa ait beklenen süt verimi ve en yüksek verim de standart verim kabul edilip diğerlerine bölünerek her yaş için ergin çağ süt verimine düzeltme katsayıları hesaplanmıştır. Gün olarak laktasyon süresi denklemde yerine konulup o laktasyon süresine ait beklenen süt verimi ve 305 gündeki verim de standart verim kabul edilip diğerlerine bölünerek her laktasyon süresi için 305 günlük süt verimine düzeltme katsayıları hesaplanmıştır. T.CVÛ- (Hi 21
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY CALCULATING ADJUSTMENT FACTORS OF MJXK YIELD TO MATURE AGE AND 305-DAY LACTATION MILK YIELD FOR HOLSTEIN COWS This study was based on some environmental influences on milk yield. Effect of lactation period and calving ages on lactation milk yield were investigated. Adjustment factors of lactation milk yield to mature age and 305-day milk yield for Holstein cows were calculated. The origin of Holstein cattle was imported from Italy to Ege Region of Turkey. 4130 lactation records between 1994-1998 were taken for calculations. They were accepted that the milk yield (Y) which depend on the ages of calving (X) changes according to regression formula Y=a+bX+cX2, the milk production (Y) which depend on the lactation period (X) changes according to the regression formula Y=aXb. Ages of calving as month (x) were used to calculate expected milk yield (y) for each age and the maximum milk yield was divided to other ages' yield to calculate their adjustment factors to mature age. Lactation periods as day (x) were used to calculate expected milk yield (y) for each lactation days and the 305-day lactation milk yield was divided to others to calculate their adjustment factors to 305-day lactation milk yield. 22