Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Panorama'sı üzerine bir söylem analizi
A discourse analysis on Yakup Kadri Karaosmanoğlu's Panorama
  1. Tez No: 884866
  2. Yazar: BEKİR ASIM TÜCCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin yapısal ve ideolojik inşa döneminin şahit ve aktörlerinden olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun söz konusu tarihsel sürece bakışını sergilediği Panorama romanı üzerine bir eleştirel söylem analizi gerçekleştirmeye odaklanır. Analiz sürecinde uygulanacak yaklaşım eleştirel teori perspektifiyle şekillenmiş ve romanın programatik anlamda ideoloji metni olarak okunması çalışmanın ana eksenini belirlemiştir. Önce teorik düzlemde ideoloji kavramına yoğunlaşılmış, daha sonra romanın söylemi ideolojisinin plan, uygulanış ve algılanış boyutlarıyla çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, karakteri itibariyle bir 'ağıt' olarak tanımlanan söylemin ideolojik yapısının çözümlenmesi neticesinde romana ve kapsadığı dönemi görüş-sunuş biçimine dair yeni bir okumaya ulaşmak hedeflenir ki bu da tezin kendisinin, aslında yine kendi üzerine düşünen 'dönüşlü' bir eleştirel söylem bütünü halinde inşa edildiği anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on constructing a critical discourse analysis of the Panorama novel, in which Yakup Kadri Karaosmanoğlu, a witness and participant in the structural and ideological construction period of the Republic of Turkey, presents his perspective on this historical process. The approach applied during the analysis process is shaped by a critical theory perspective, and the reading of the novel as an ideological text in a programmatic sense determines the main axis of the study. Initially, the theoretical dimension focuses on the concept of ideology, and then the discourse of the novel's ideology is attempted to be analyzed in terms of the dimensions of planning, implementation, and perception. In this context, the analysis of the ideological structure of the discourse, defined characteristically as a 'lament', aims to reach a new interpretation regarding the novel and the period it encompasses in terms of perspective. This, in turn, implies that the thesis is constructed as a 'recursive' critical discourse as it reflects upon itself.