Ortopedik cerrahi uygulanan yaşlı hastalarda ameliyat öncesi korku düzeyinin ameliyat sonrası ağrıya etkisi
The effect of preoperative fear level on postoperative pain in elderly patients undergoing orthopedic surgery
- Tez No: 884868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, ortopedik cerrahi geçiren yaşlı hastaların ameliyat öncesi korku düzeylerinin ameliyat sonrası ağrı algıları üzerindeki etkisinin incelenmesini amaçlamıştır. Bu araştırma, ortopedik cerrahi uygulanan yaşlı hastalarda ameliyat öncesi korku düzeyinin ameliyat sonrası ağrı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Zonguldak ilinde yer alan bir devlet hastanesinin Ortopedi Kliniği'nde Ocak 2023 ile Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu tanımlayıcı analitik çalışma, 65 yaş ve üzerindeki, elektif ortopedik cerrahi işlemi planlanan hastalar üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama süreci iki aşamada gerçekleşmiştir: Ameliyat öncesi ve sonrası. Ameliyat öncesi, hastaların demografik bilgileri, korku ve kırılganlık düzeyleri değerlendirilmiştir. Ameliyat sonrası, hastaların ağrı durumları değerlendirilmiştir. Araştırmada anket uygulaması sonucu elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, ameliyat öncesi korku düzeyinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, meslek ve kronik hastalık varlığı gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Kadınlar, erkeklere kıyasla daha yüksek korku puanlarına sahipken, yaş ilerledikçe korku puanlarında azalma gözlemlenmiştir. Eğitim düzeyi arttıkça korku puanlarının düştüğü tespit edilmiştir. Meslek sahibi olmak ve daha yüksek gelire sahip olmak korku puanlarını azaltırken, sigara ve alkol kullanımının korku düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Ameliyat sonrası ağrı ile ameliyat öncesi korku düzeyi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yani, ameliyat öncesi daha yüksek korku düzeyine sahip olan hastalar, ameliyat sonrası daha düşük ağrı puanlarına sahip olma eğilimindedir. Bu bulgu, ameliyat öncesi korku düzeylerinin yönetilmesinin, ameliyat sonrası ağrı deneyimini iyileştirmede potansiyel bir rol oynayabileceğini gösterir. Sonuç olarak, bu çalışma, ortopedik cerrahi geçiren yaşlı hastalarda ameliyat öncesi korku düzeylerinin, ameliyat sonrası ağrı üzerindeki etkisinin anlaşılmasına ışık tutmaktadır. Korku düzeylerinin azaltılması, ameliyat sonrası ağrı yönetimi ve hasta memnuniyetini iyileştirebilir. Bu nedenle, sağlık profesyonellerinin, hastaları ameliyat öncesinde bilgilendirme ve destekleme yoluyla korku düzeylerini azaltmaya yönelik stratejiler geliştirmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of preoperative anxiety level on postoperative pain perception in elderly patients undergoing orthopaedic surgery. This study aims to investigate the effect of preoperative anxiety level on postoperative pain in elderly patients undergoing orthopaedic surgery. This descriptive-analytical study, which was conducted at the Orthopaedic Department of Zonguldak State Hospital between January 2023 and January 2024, was conducted on patients aged 60 years and above who were scheduled for elective orthopaedic surgery. Data collection took place in two phases preoperative and postoperative. Preoperatively, patients' demographic information, anxiety and vulnerability levels were assessed. Postoperatively, patients' pain scores were assessed. The data obtained from the survey was analysed using the SPSS 26 package programme. The study findings clearly show that the level of fear before surgery varies according to variables such as gender, age, education level, profession and presence of chronic disease. Women had higher fear scores than men. As age increased, fear scores decreased. It is clear that as education level increases, fear scores decrease. Having a profession and a higher income do indeed reduce fear scores. However, smoking and alcohol use do not significantly affect fear levels. Furthermore, there was a significant negative relationship between postoperative pain and preoperative fear level. Patients with higher preoperative fear levels have lower postoperative pain scores. This finding indicates that managing preoperative fear levels is key to improving the postoperative pain experience. In conclusion, this study provides vital insights into how preoperative fear levels affect postoperative pain in elderly patients undergoing orthopaedic surgery. Reducing fear levels is the key to improving postoperative pain management and patient satisfaction. Therefore, healthcare professionals must develop strategies to reduce fear levels by informing and supporting patients before surgery.