IX.dönem Çoruh (Artvin) milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri
IX.term Çoruh (Artvin) mps and their political activities
- Tez No: 884880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
1950 seçimleri Türkiye'de çok partili hayata geçişin başlangıcı olmuş ve bu süreç, Çoruh (Artvin) gibi bölgelerde siyasi ve sosyal yapılarda önemli değişikliklere neden olmuştur. Çoruh'un zorlu coğrafyası ve stratejik önemi, bölgenin kalkınma süreçlerinde belirleyici olmuştur. IX. Dönem Çoruh milletvekilleri, özellikle tarım, altyapı, sağlık ve eğitim alanlarında bölgesel gelişim için çeşitli yasama faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Milletvekilleri, Mecit Bumin, Abbas Gigin, Mesut Güney, Ali Rıza Sağlar ve Zihni Ural öne çıkan isimler olup her biri ulusal ve yerel düzeyde önemli katkılarda bulunarak Çoruh'un sosyal ve ekonomik dönüşümünde etkili olmuşlardır. Bu çalışmalar, bölgenin genel kalkınma stratejilerine entegrasyonunu teşvik etmiş ve Çoruh'un Türkiye'nin modernleşme sürecindeki yerini sağlamlaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
The 1950 elections marked the beginning of the transition to a multi-party system in Turkey, a process that led to significant changes in the political and social structures of regions like Çoruh (Artvin). The challenging geography and strategic importance of Çoruh have been decisive in shaping the region's development processes. The IX. Term deputies of Çoruh, notably in agriculture, infrastructure, health, and education, have engaged in various legislative activities to foster regional growth. Key figures such as Mecit Bumin, Abbas Gigin, Mesut Güney, Ali Rıza Sağlar, and Zihni Ural have each made significant contributions at both the national and local levels, effectively influencing Çoruh's social and economic transformation. Their efforts have encouraged the integration of the region into broader development strategies and solidified Çoruh's place in Turkey's modernization process.