2018 sınıf öğretmenliği lisans programının öğretmen adayları ve öğretim elemanlarının görüşlerine göre incelenmesi
Review of the 2018 classroom teaching undergraduate program according to the opinions of teacher candidates and lecturer staff
  1. Tez No: 884879
  2. Yazar: HAYRİYE ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAVUŞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, 2018 yılında uygulanmaya başlanan Sınıf Öğretmenliği Lisans Programının, öğretim üyeleri ve öğretmen adaylarının görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, araştırmada karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü tarama modeli, nitel bölümü ise durum çalışması kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2022- 2023 eğitim öğretim yılında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Sınıf Eğitimi Bölümü 4. sınıfta öğrenim gören 71 kadın, 29 erkek olmak üzere 100 sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde sınıf eğitimi anabilim dalında derse giren 10 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel bölümünde veriler, Eda Akdoğdu tarafından geliştirilen“Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı Değerlendirme Ölçeği (SÖLPDÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nitel bölümündeki veriler ise araştırmacı tarafından oluşturulan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde frekans, yüzde ortalama, t-testi ve Kolmogorov-Smirnov testi, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri incelendiğinde, tüm boyutların ortalama puanlarının orta aralığında olduğunu görülmektedir. Bağlam, girdi ve ürün boyutunda cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Ancak süreç boyutunda kadın ve erkek öğretmen adayları arasında anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Verilere göre bağlam, girdi, ürün ve süreç boyutunda üniversite değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Araştırmanın nitel bulguları, öğretim elemanlarının programın güncel bilgileri aktarmalarını sağladığını ancak programın kişisel ve mesleki gelişimi desteklemede yetersiz olduğunu göstermektedir. Öğretim elemanları programın, uygulamaya yönelik becerileri geliştirmenin yetersizliğini, öğretmenlik uygulamasının süresinin ve içeriğinin yetersizliğini, kırsal bölgelerde öğretmenlik yapma açısından yetersizliğini, teknoloji entegrasyonunun eksikliğini ve programın çağın ve ülkenin gerekliliklerine göre düzenlenmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to evaluate the Classroom Teaching Undergraduate Program, which started to be implemented in 2018, in line with the opinions of faculty members and teacher candidates. In this context, a parallel design, which is a convergent mixed method design, was used in the research. The quantitative part of the research was conducted using the survey model, and the qualitative part was conducted using a case study. The sample of the research consists of 100 classroom teacher candidates, 71 female and 29 male, studying in the 4th grade at Çanakkale Onsekiz Mart University and Adıyaman University, Faculty of Education, Department of Classroom Education, in the 2022-2023 academic year. The study group of the research consists of 10 faculty members teaching in the classroom education department at Çanakkale Onsekiz Mart University. In the quantitative part of the research, data was collected using the“Classroom Teaching Undergraduate Program Evaluation Scale (SÖLPDS)”developed by Eda Akdoğdu. The data in the qualitative part of the research was collected using the“Semi-Structured Interview Form”created by the researcher. Frequency, percentage mean, t-test and Kolmogorov-Smirnov test were used to analyze the quantitative data of the study, and content analysis was used to analyze the qualitative data. When the quantitative data of the research is examined, it is seen that the average scores of all dimensions are in the middle range. No significant difference was detected in the context, input and product dimensions according to the gender variable. However, it was concluded that there was a significant difference between male and female teacher candidates in the process dimension. According to the data, no significant difference was detected in the context, input, product and process dimensions according to the university variable. The qualitative findings of the research show that the program enables faculty members to convey up-to-date information, but the program is insufficient to support personal and professional development. Faculty members stated that the program was inadequate in developing practical skills, insufficient duration and content of teaching practice, inadequacy in terms of teaching in rural areas, lack of technology integration, and that the program should be organized according to the requirements of the age and country.