Deneyap teknoloji atölyeleri öğrenci ve eğitmenlerinin algılanan bilgi işlemsel düşünme becerilerinin incelenmesi
Examination of perceived computational thinking skills of deneyap technology workshops students and instructors
  1. Tez No: 884884
  2. Yazar: SÜMEYYE ELİF SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada, Deneyap Teknoloji Atölyeleri öğrencileri ve eğitmenlerinin algılanan bilgi işlemsel beceri düzeyleri incelenmektedir. Aynı zamanda araştırmada, öğrenci ve eğitmenlerin algılanan bilgi işlemsel düşünme becerilerinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu da incelenmiştir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmada iki farklı ölçek kullanılmıştır. Tsai (2021) tarafından geliştirilmiş olup Karalar ve Alpaslan (2021) ile Gök ve Karamete (2023) tarafından yürütülmüş iki ayrı uyarlama çalışması bulunan“Alan Bağımsız Bilgi İşlemsel Düşünme Ölçeği”hem öğrencilere hem de eğitmenlere uygulanırken, Dolmacı ve Akhan (2020) tarafından geliştirilen“Bilişimsel Düşünme Becerileri Ölçeği”eğitmenlere uygulanmıştır. Veriler, 81 ilde bulunan 132 farklı Deneyap Teknoloji Atölyesi'nde eğitim alan öğrenciler ve eğitim veren eğitmenlerden çevrim içi anket formu aracılığıyla toplanmıştır. 3.491 öğrenci ve 620 eğitmen araştırmaya gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Yapılan uç değer analizleri ile öğrenci veri setinden 427, eğitmen veri setinden ise 89 veri temizlenmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, öğrencilerin ve eğitmenlerin algılanan bilgi işlemsel düşünme becerileri düzeyinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin algılanan bilgi işlemsel düşünme becerileri düzeyinde cinsiyet, atölye dönemi ve takım kaptanlığı değişkenleri bakımından anlamlı bir farklılaşma görülmüştür. Eğitmenlerin algılanan bilgi işlemsel düşünme becerileri düzeyinde meslek değişkenine göre anlamlı bir farklılaşma görülürken, cinsiyet ve eğitim seviyesi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the perceived computational skills of Deneyap Technology Workshops students and instructors. At the same time, the study also examines the differentiation in perceived computational thinking skills of students and instructors based on various demographic variables. A relational survey design, one of the quantitative research methods, was used in the study. In the research, the“Domain Independent Computational Thinking Scale,”developed by Tsai (2021) and with two separate adaptation studies conducted by Karalar and Alpaslan (2021) and Gök and Karamete (2023), was used. The same scale was used for both students and instructors. Data was collected via an online survey form from students receiving training and instructors providing training at 132 different Deneyap Technology Workshops in 81 provinces. A total of 3,491 students and 620 instructors participated in the research voluntarily. Through outlier analysis, 427 data points from the student data set and 89 data points from the instructor data set were cleaned. The scales applied to both groups were normally distributed. According to the research results, the perceived level of computational thinking skills of students and instructors was found to be high. A significant difference was observed in the students' perceived computational thinking skills level in terms of gender, workshop period, and team captaincy variables. While there is a significant difference in the level of perceived computational thinking skills of instructors according to the profession variable, no statistically significant difference was found in terms of gender or education level.