Bilimsel yaratıcılık becerilerinin gelişiminde teknoloji eğitiminin etkisi: Deneyap teknoloji atölyeleri örneği
The effect of technology education on the development of scientific creativity skills: The case of deneyap technology workshops
  1. Tez No: 928635
  2. Yazar: SALMAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yapılandırmacı yaklaşımın eğitim ortamlarına etkisiyle, öğrenci, öğretmen ve öğrenme süreçleri önemli değişimler geçirmiştir. Bu değişimlerden biri de“Makerspace”adı verilen öğrenme ortamlarıdır. Türkiye'de bu ortamlara denk gelen yapılar ise Deneyap Teknoloji Atölyeleridir. Deneyap Teknoloji Atölyeleri, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak tasarlanmış olup teknoloji alanında çeşitli eğitimler sunmaktadır. Bu atölyelerin temel hedefi, öğrencilere girişimcilik, yaratıcı ve eleştirel düşünme, karmaşık sorunları çözme, bilimsel yaratıcılık, etkili iletişim ve ekip çalışması gibi önemli becerileri kazandırmaktır. Ancak, Deneyap Teknoloji Atölyelerinde verilen teknoloji eğitimleri ile bilimsel yaratıcılık becerileri arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı Deneyap Teknoloji Atölyelerinde verilen teknoloji eğitimlerinin lise öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada açımlayıcı karma desen yöntemi kullanılmış ve nicel verilerin ardından nitel verilerle desteklenen daha derin bir analiz yapılmıştır. Nicel veriler yarı deneysel bir yaklaşımla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Nicel veriler, Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği aracılığıyla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırma, lise düzeyinde 21 öğrenci ile boylamsal olarak gerçekleştirilmiş ve öğrencilerden üç farklı zamanda veriler toplanmıştır. Nicel verilerde normallik dağılımı ve küresellik varsayımları incelenmiş, parametrik testler olan Tekrarlı ANOVA ve Bonferroni testi uygulanmıştır. Anne-baba eğitim düzeyinin bilimsel yaratıcılık üzerindeki etkisi ise tek yönlü ANOVA ve LSD testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, Deneyap Teknoloji Atölyelerinde verilen teknoloji eğitimlerinin öğrencilerin bilimsel yaratıcılık becerileri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Yaratıcılığın esneklik boyutunda anlamlı bir fark bulunmazken, akıcılık ve orijinallik boyutlarında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, anne-baba eğitim düzeyinin artmasının, öğrencilerin bilimsel yaratıcılık becerilerini olumlu yönde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The constructivist approach has significantly impacted educational environments, leading to notable changes in students, teachers, and learning processes. One such change is the development of“Makerspaces,”which in Turkey correspond to Deneyap Technology Workshops. These workshops, designed for middle and high school students, provide technology-focused education to develop essential skills such as entrepreneurship, creative and critical thinking, complex problem-solving, scientific creativity, effective communication, and teamwork. Despite their importance, no research has examined the relationship between the technology education provided in Deneyap Technology Workshops and scientific creativity skills. This study aims to explore the impact of technology education in Deneyap Technology Workshops on high school students' scientific creativity skills. An explanatory sequential mixed-method design was employed, combining quantitative and qualitative approaches. Quantitative data were collected through a quasi-experimental design, while qualitative data were gathered via case studies. The Scientific Creativity Scale was used for quantitative data, and semi-structured interviews were conducted for qualitative insights. The study was carried out longitudinally with 21 high school students, collecting data at three different intervals. Parametric tests, including Repeated Measures ANOVA and Bonferroni tests, were applied to evaluate normality and sphericity assumptions. Parental education level's impact on scientific creativity was analyzed using one-way ANOVA and LSD tests. Results showed that Deneyap Technology Workshops significantly enhanced students' scientific creativity skills, particularly in the fluency and originality dimensions. However, no significant effect was observed in the flexibility dimension. Additionally, higher parental education levels positively influenced students' scientific creativity skills.