Müzelerde sergileme ve sunumda etik değerlerin rolü
The role of ethical values in exhibition and display in museums
- Tez No: 884891
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Sergileme ve sunum, müzecilik etiğinde özel bir yere sahiptir. 21. yüzyıl müzeciliğinin gündeminde yer alan ve bu alana giren çok kültürlü ortamın beslenmesi, eğitim ve bilgi alma hakkı, bilgi güvenliği, dekolonizasyon, yerel halklara saygı, eseri kaynağından uzakta sergileme, yasadışı kültür varlığı ticareti ile mücadele, insan kalıntıları ve dini objelerin sergilenmesi, hassasiyetler, temel hak ve özgürlükler, müze aktivizmi gibi pek çok konu etik tarafından çözümlenmeyi ve/veya desteklenmeyi beklemektedir. Çalışma ICOM Etik Kodu'nun sergileme ve sunuma ilişkin 4.maddesinde yer alan özel başlıkları derinine inerek incelemekte, her bir konuyu dünya müzelerinin hem başarılı hem de sıkıntı doğuran uygulamalarından örnekler sunarak tartışmaktadır. Etiğin müzecilik alanında üretebildiği göreceli ve ikircikli çözümleri müzeciliğin yan disiplinlerinden faydalanarak ve onlardan ilham bularak daha tatminkâr bir zemine oturtmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Exhibition and display have a special place in museum ethics. In 21st century museology, many issues such as nurturing multiculturalism, education and the right to information, information security, decolonization, respect for local peoples, displaying artifacts away from their source, combating illegal trafficking of cultural property, displaying human remains and religious objects, sensitivities, fundamental rights and freedoms, and museum activism are waiting to be resolved and/or supported by ethics. The study explores the specific topics in Article 4 of the ICOM Code of Ethics on display and presentation and discusses each topic with examples of both successful and problematic practices of museums around the world. This study endeavors to establish a more satisfactory framework for addressing the relative and ambivalent solutions that ethics can offer within the field of museology by drawing upon and seeking inspiration from its sub-disciplines.