Eski Türklerde kutsal ögeler
Sacred elements in ancient Turkish
  1. Tez No: 884890
  2. Yazar: MUSTAFA MERT YAĞMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yeryüzü, insanların ortaya çıktığı tarih boyunca birçok millete ev sahipliği yapmış olup düşünce gücünün ve olayları kavrama yeteneğinin gelişimi sonucunda ise gerçekleşen birtakım olaylara kutsiyet atfetmiş ve hatta onların yaratıcı rolde yer aldığını düşünerek bu şeyleri Tanrı olarak görmüş ve bunun sonucu olarak da çeşitli şeyleri Tanrılaştırmışlardır. Gökyüzü, bulutların ve gezegenlerin hareket etmesi, yağmurun yağması gibi birçok sebepten ötürü kutsal kabul edilmiş ve yaratıcı veya etkileyici unsurların muhtemelen burada bulunduğunu düşündürmüştür. Nitekim Güneş ve Ay gibi unsurlara da yeryüzüne etkileri sonucunda insanlar tarafınca kutsiyet atfedilmiştir. Toprak, bereketi simgelemekte olup insanlar ve hayvanlar için birçok yaşamsal kaynağı içermesi bakımından Toprak Ana, bazen de ölülerin toprağa gömülmesinden ötürü bir çeşit ölüler diyarı olarak görülmektedir. Umay ise doğumdan ve doğandan sorumlu koruyucu bir Tanrıça konumundadır. Bu çalışmada Türk tarihi boyunca Türklerce Tanrı olarak görülen veya kutsiyet atfedilen ögeler ve kavramlar ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Earth has hosted many nations, and as a result of the development of thought and the ability to comprehend events, certain events have been attributed with sanctity, and even seen as playing a creative role, being regarded as gods, and consequently various things have been deified. The sky has been considered sacred for many reasons such as the movement of clouds and planets, and the falling of rain, suggesting the presence of creative and influential elements. Indeed, elements like the Sun and the Moon have been attributed with sanctity by people due to their effects on the Earth. The Earth, symbolizing fertility, contains many vital resources for humans and animals, and thus Earth Mother is sometimes seen as a kind of underworld due to the burial of the dead. Umay, on the other hand, is a protective Goddess responsible for birth and newborns. This study will focus on elements and concepts that have been considered gods or attributed with sanctity by the Turks throughout Turkish history.