Ultrases ile katı, sıvı ve gaz ortamların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 8849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUNÇ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ses maddesel ortamlarda yayılan bir enerji türüdür. İnsan kulağının, duyarlı olmadığı, frekansı 2O0OO Hz'den büyük olan ses lere ultra ses denir. Günümüzde pek çok alanda kullanım yeri bulan ultrasesin oluşturulmasında ve algılanmasında kullanılan aletler transduser olarak adlandırılır, Ultrasonik çalışmalarda ölçümler ortamdaki ses hızı ve soğurulmasma yöneliktir. Bunun için çeşitli metodlar gelişti rilmiştir. Katı, sıvı ve gazlarda ultrasesin yayılışı o ortamla rın fiziksel özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ultra ses hız ve sönüm ölçümleri ile farklılıklara sebep olan bu fiziksel özellikler hakkında bilgi sahibi oluna bilmektedir. Bu çalışmada ultrases hakkında genel bilgiler verilmiş ve katı, sıvı ve gaz ortamlardaki yayılışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sound is a kind of energy which propagates through material media. The sound whose frequency is higher than 20,000 Hz, which can't be heard by the man's ear, is called as ultrasound. The apparatus which is used in production and perception of ultrasound, nowadays finds many applications in many fields, is called as transducer. The measurements in studies of ultrasonics are on the determination of sound velocity and absorption. For this reason, several methods were developed,, Because of their physical properties, the propagations of ultrasound through solids, liquids and gases differ from each other. We can obtain some information about these physical properties which cause these differences, by the measurements for the velocity of ultrasound and absorption. In this study; general information has been presented about the ultrasound, and propagation of the ultrasound through the solid, liquid and gas media has been investigated.