Volkanik cüruf yarı hafif betonların mekanik özelliklerinin kompozit malzeme kuralları ile incelenmesi
Analysis of mechanical properties of volcanic slag semi-lightweight concrete by the rules of composite metarials
- Tez No: 6046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
VOLKANİK CÜRUF YARI HAFİF BETONLARININ MEKANİK ÖZELİKLERİNİN KCMPOZÎT MALZEME KURALLARI ÎLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hüsnü DÖNMEZ Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şubat 1989 ÖZ Bu çalışmada Eskişehir-Seyitgazi Bölgesinde bol miktarda bulu nan volkanik cürufların iri agrega olarak kullanıldığı yarı hafif betonlar incelenmiştir'. Ocaktan-getirilen volkanik cüruflar konka -. sörde kırıldıktan sonra farklı dane boyutuna ayrılmışlardır. Bu fark lı dane boyutlu agregalar belli bir harç fazı içerisine 0.15, 0.30, 0.45 ve 0,60 oranlarında katılarak dört farklı kaba agrega hacim o- ranlarını içeren beton serileri üretilmiştir. Her bir beton serisin den küp, silindir ve prizma numuneleri hazırlanmıştır. Bu numuneler üzerinde ultrases geçiş süresi, Schmidt sertliği, basınç, eğilme mu kavemeti deneyleri ile gerilme-deformasyon deneyleri yapılarak be ton serilerine ait mekanik özelikler elde edilmiştir. Farklı agrega dane boyutlu ve kaba agrega hacim oranlı numunelerin mukavemet de ğerleri kompozit malzeme kurallarına göre çeşitli yönlerden incelen miştir. Elde edilen sonuçlara göre bu malzemenin Eskişehir bölgesin deki beton üretimlerinde kullanılabilme olanakları araştırılmıştır. Bulunan sonuçlar bu agregalarla yarı hafif taşıyıcı betonların üre tilebileceğini ortaya koymuştur. - - II -
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF MECHANICAL PROPERTIES OF VOLCANIC SLAG SEMI-LIGHTWEIGHT CONCRETE BY THE RULES OF COMPOSITE MATERIALS (M.Sc. Thesis) _ Hüsnü DÖNMEZ GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT The properties of a semi-lightweight concrete manufactured by using tiie volcanic slags as coarse aggregates are investigated. The volcanic slags are found abundantly in Eskişehir area. The volcanic slags brought from the quarry are crushed and then classified accor ding to their aggregate sizes. The concrete series of four different coarse aggregate volume fractions are developed by adding different sized aggregates into a specific cement paste in volume fractions of 0.15, 0.30, 0.45 and 0.60. The cubic, cylindirical and prizmatic samples are produced fron each of the concrete series. The mechanical properties of the concrete series are determined by conducting ultrasound velocity time, Schmidt hardness, compression, flextural strength and stress-strain tests. The strength properties of the samples produced by using various aggregate sizes and with different coarse aggregate volume fractions are investigated according to the rules of composite materials. The practical and economical value of using volcanic slags in the pro duction of concrete in Eskişehir district evaluated according to the results of this study. The results of tills study indicated that the volcanic slags can be safety and economically used in the production of concrete. - Ill -