Relationship between consumer skepticism, variety seeking tendency, risk aversion and loyalty proneness on consumer electronics shopping
Tüketici elektroniği satınalma davranışında tüketici şüpheciliği, çeşitlilik arayış eğilimi, riskten kaçınma ve marka bağlılığı arasındaki ilişki
- Tez No: 884917
- Danışmanlar: DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tüketici elektroniği pazarındaki hızlı değişimler ve sektörün küresel ekonomide içinde hızla büyümesi, tüketici davranışını şekillendiren ilişkilerin dinamiklerini anlamayı hem akademisyenler hem de endüstri paydaşları için kritik bir hale getirmektedir. Sürekli değişen trendlerden etkilenen küreselleşmiş bir pazarda, bu çalışma tüketici elektroniği alışverişinde tüketicinin tercihlerini etkileyen faktörlerin dinamik etkileşimlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, bu yüksek lisans tezi tüketici elektroniği alışverişi bağlamında tüketici şüpheciliği, çeşitlilik arayışı eğilimi, riskten kaçınma ve sadakat eğilimi arasındaki karmaşık bağlantıları incelemektedir. Var olan teorik çerçevelerden yola çıkarak oluşturulan yeni teorik kapsam içinde, bu çalışma, ortaya koyduğu metodolojiyle tüketicinin riskten kaçınma eğiliminin marka sadakati eğilimine etkisini, tüketicinin yeni ürünlere karşı tüketici şüpheciliği ve riskten kaçınma davranışı ile çeşitlilik arayışı eğiliminin sadakat eğilimiyle etkileşimini, aynı zamanda çeşitlilik arayışı eğilimi ile yeni ürünlere karşı tüketici şüpheciliği arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Literatür taraması ve önceki çalışmalardan elde edilen bilgileri entegre ederek, araştırma, elektronik perakende sektöründeki tüketici karar alma sürecinin karmaşık doğasını anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As the consumer electronics market undergoes rapid transformations and paced growth of the industry in the global economy, understanding the dynamics of relationships shaping consumer behavior is critical for both scholars and industry stakeholders. In a globalized marketplace influenced by ever-changing trends, this study aims to investigate dynamic interactions of factors impacting consumer choices on consumer electronics shopping. In this context, this master's thesis investigates the complex interconnections among consumer skepticism, variety seeking tendency, risk aversion, and loyalty proneness in the context of consumer electronics shopping. Utilizing established frameworks, the study aims to construct a robust methodology to examine the impact of risk aversion on loyalty proneness, customer skepticism towards new products and interaction of risk aversion and variety seeking tendency on loyalty proneness alongside of investigating relation between variety seeking tendency and consumer skepticism towards new products on loyalty proneness in the context of consumer electronics shopping. By integrating insights from literature review and previous studies, the research aims to bring an understanding of the complicated nature of consumer decision-making within the electronic retail sector.