Batı siyasetinde aşırı sağın yükselişi ve hakikat sonrasının araçsallaştırılması
The rise of the far right in western politics and the instrumentalization of the post-truth
  1. Tez No: 884918
  2. Yazar: MUSTAFA ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ MERT GÖKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hakikat-sonrası çağın içerisinde aşırı sağın yükselişinin nedenlerini incelemektir. Bu yükselişin nedenlerini açıklamak için, hakikat-sonrasının yaygınlaşmasında etkileri olan post-modernizm ve yeni medya gibi unsurlar incelenecektir. Aynı zamanda, aşırı sağın yardımcı unsurlarından birisi olan popülizm de ayrı bir başlıkta ele alınacaktır. Bütün bu unsurları kapsayan neoliberal yapının gelişimi de hakikat sonrası ile aşırı sağ arasındaki en önemli bağlantı olarak değerlendirildiğinden, neoliberal yapı da incelenecektir. Bu aşamalardan sonra aşırı sağ ve hakikat sonrası ile ilgili tartışmaların salt akademik tartışmalar olmadığı ve bu unsurların güncel siyasetteki yansımalarını gösterebilmek için bazı ülkeler özelinde inceleme yapılacaktır. Aşırı sağ kendisini en çok söylemler üzerinden gösterdiği için, aşırı sağcı siyasetçilerin söylemleri çalışmada önemli bir yer tutacaktır. Çalışmanın yöntemi, betimsel araştırma yöntemi olacaktır. Betimsel araştırma yönteminin seçilmesinin sebebi, içinde bulunulan durumu elde edeceğimiz veriler ile birlikte açıklamaya en uygun yöntem olmasıdır. Çalışmanın ana teması olan hakikat sonrası yapı incelenirken, derinlikli bir çalışma olması için tek bir görüşe bağlı kalınmayıp eklektik bir yöntem izlenecektir. Aynı zamanda çalışmamızda tümevarım ve tümdengelim yöntemleri de kullanılacaktır. Çalışmamızda betimsel araştırma yöntemi kullanıldığından dolayı hem nitel veriler hem nicel veriler kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the reasons for the rise of the rise of the far right in the post-truth era. In order to explain the reasons for this rise, elements that contribute to post-truth era, such as postmodernism and new media, will be examined. At the same time, one of the supporting elements of the far right will be examined under a separate title. Since the development of the neoliberal structure, which includes all these elements, is evaluated in this study as the most important link between post-truth and far right, the neoliberal structure will be examined. After these sections, the discussions about the far right and post-truht wil be examined specifically in some countries in order to show that they are not purely academic discussions and that these elements are reflected in current politics. Since the far-right manifests itself through discourses, the discourses of far-right politicians will hold an important place in the study. The method of the study will be descriptive research method. The reason for choosing the descriptive research method is that it is the most appropriate method to explain the current station with the data we will obtain. While examining the post-truht structure, which is the main theme of the study, an eclectic method will be followed rather than adhering to a single wiew, in order to conduct an in-depth study. In our study, both inductive and deductive methods will be used. Since descriptive research method is used in our study, both qualitative and quantitative data will be utilized.