Köpeklerde deneysel olarak oluşturulan karaciğer toksikasyonunun tanısında adenozin deaminazın önemi
The Significence of adenosine deaminase in experimental toxicosis of liver in dogs
- Tez No: 88492
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAHİD TEVFİK AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ı.oz Bu çalışmada, köpeklerde deneysel olarak oluşturulan karaciğer toksikasyonunda klinik, hematolojik, biyokimyasal ve histopatolojik bulgular değerlendirilerek, adenozin deaminaz'ın karaciğer hasarının belirlenmesindeki etkinliği araştırıldı. Çalışmanın materyalini 20 adet sağlıklı melez köpek oluşturdu. Akut toksikasyon grubuna (10 köpek) bir kez 1.5ml/kg dozunda, kronik toksikasyon grubuna (10 köpek) ise 12 hafta süreyle haftada iki kez 0.5ml/kg dozunda karbontetraklorür'ün zeytin yağındaki (1:1) süspansiyonu, 12 saatlik açlığı takiben orogastrik sondayla verildi. Bütün köpekler deneme öncesi (2 gün) ve deneme süresince akut toksikasyon grubu köpekler denemenin l.,3.,5.,7. ve 9. günlerinde, kronik toksikasyon grubu köpekler ise 21 gün arayla 4 kez klinik muayene, hematolojik ve biyokimyasal analizleri yapıldı. Deneme süresince, akut toksikasyon grubunda iştahsızlık, durgunluk ve sulu defekasyon, kronik toksikasyon grubunda ise iştahsızlık, zayıflama, dışkı renginin açılması ve çamurumsu bir kıvam alması, koyu portakal şansı renginde idrar ve depresyon gözlendi. Hematolojik bulgular incelendiğinde akut toksikasyon grubunda eritrosit ve hemoglobin düzeylerinde (3.
Özet (Çeviri)
IV 2. ABSTRACT In the present study, ADA activities were investigated together with clinic, biochemical, haemotological and histopathological findings in dogs experimentally toxicated to determine AD A's role on liver toxications. In this study, 20 healty cross-breed dogs were used. The dogs were divided in two groups often dogs as acute and chronic toxication group. CCL4 were prepared in olive oil (1:1). Dogs in acute toxication group received 1.5 ml / kg CCL4 once. Dogs in chronic toxication group received 0.5 ml / kg CCL4 twice a week during 12 weeks period. The CCL4 were inoculated to the dogs by orogastric probe after 12 hours of hunger. Clinical, haematological and biochemical analysis were made in all dogs 2 days before experiment, on days 1., 3., 5., 7. and 9 in acute toxication group and four times in 21 days intervals in chronic toxication group. During experiment; inappetance, stillness and watery defecation in acute toxication group and, inappetance, weakness, light colour of gaita, dark orange colour of urine and depression in chronic toxication group were observed.