Eğitimde artırılmış gerçeklik uygulamalarının teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Examining the use of augmented reality in education with the technology acceptance model
- Tez No: 884921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH SERKAN KALELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT EMRE BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzdeki teknolojik gelişmeler insanların gündelik yaşamları dahil her ortamda ilerlemeye ve gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişmeler, insanlara çok daha farklı deneyimler ve imkanlar sunarak teknolojiden her zaman faydalanılması gerekliliğini vurgulamaktadır. Teknolojik gelişimler her alanı etkilediği gibi eğitim alanında da çeşitli değişimlere yol açmıştır. Bu değişimlerden en önemlilerinden biri hiç şüphesiz artırılmış gerçeklik teknolojisinin eğitim alanında kullanılmasıdır. Bu çalışmada, eğitimde artırılmış gerçeklik uygulamalarının teknoloji kabul modeli ile incelenmesi esas alınmıştır. Kullanıcıların bu yeni teknolojiye nasıl yaklaştığı ve hangi faktörlerin kullanımı etkilediği teknoloji kabul modeli bileşenleri ile araştırılmıştır. Bu doğrultuda, Ardahan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 201 öğrenciden anket tekniği ile elektronik ortam üzerinden veri toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analiz sonuçlarına göre, teknoloji kabul modeli bileşenleri olan algılanan zevkin, algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığını olumlu yönde; algılanan faydanın, kullanıma yönelik tutum ve davranışsal kullanım niyetini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlara ek olarak, algılanan zevkin ve algılanan faydanın sınıf düzeyi ile, algılanan kullanım kolaylığının artırılmış gerçeklik (AG) hakkında daha önce bilgi sahibi olma durumu ile farklılaşmaktadır. Son olarak kullanıma yönelik tutum ise öğrencilerin öğrenim gördüğü bölümlere göre (Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü-Sağlık Yönetimi Bölümü) farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's technological advances continue to advance and improve in every aspect of life, including our daily lives. These developments emphasize the need to always benefit from technology by offering people much different experiences and opportunities. Just as technological developments have changed every field, it has also led to various changes in the field of education. One of the most important of these changes is undoubtedly the use of augmented reality in the field of education. This comprehensive study of augmented reality applications in education is based on the technology acceptance model. How users approach this new technology and which ones have the right to use it have been investigated with the components of the technology acceptance model. In this direction, data was collected electronically using the survey technique from 201 students at Ardahan University Faculty of Health Sciences. According to the analysis provided by the data, perceived pleasure, perceived benefit and perceived ease of use, which are the components of the technology acceptance model, were found to be positive, while perceived usefulness, knowledge-oriented attitude and behavioral intention to use were found to be positive. In addition to these results, perceived pleasure and perceived usefulness differ with the grade level, and perceived ease of use differs with previous knowledge about augmented reality (AR). Finally, it has been determined that the attitude towards use varies according to the departments in which the students study (Department of Emergency Aid and Disaster Management- Department of Health Management).