Lacan'da bilinçdışı özne ve dil ilişkisi
The relationship between the unconscious subject and language in Lacan
- Tez No: 853818
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Fransız psikanalist Jacques Lacan'ın bilinçdışı özne kuramı hem dönemin özne kavramı üzerine süregelen tartışmalar bağlamında hem de Lacan sonrası psikanaliz pratiğine yönelik yeni ve tartışmalı bir bakış açısı sunar. Lacan'ın bilinçdışı öznesi, ters düz edilmiş bir özne olması nedeniyle eksikle, dile getirilen ve getirilmeyen arzuyla ve tekinsizlikle birlikte düşünülmelidir. Bu özne Lacan'a göre bilinçdışı ve dil arasındaki ilişki üzerinden tanımlanabilir. Lacan bilinçdışı öznenin yeniden tanımlanmasının Freud'a Dönüş vasıtasıyla yapılabileceği görüşündedir. Bilinçdışı bir dil gibi yapılanmıştır. Bu bağlamda Lacan, dil üzerinden Freud'un psikanaliz kuramının eleştirel bir okumasını gerçekleştirir. Bu tez Lacancı psikanalizin temel kavramlarından hareketle bilinçdışı öznenin dil ile olan ilişkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores Jacques Lacan's theory of the unconscious subject, which provides a new and controversial perspective within the ongoing debates on the concept of the subject in his time and in the post-Lacanian psychoanalytic practice. Lacan's conception of the unconscious subject, characterized by its inverted nature, necessitates consideration in relation to both expressed and unexpressed desires and the accompanying sense of the uncanny. According to Lacan, the unconscious subject can be defined through the relationship with the unconscious and language. Lacan proposes that the redefinition of the unconscious subject can be accomplished through A Return to Freud. The unconscious is structured like a language. In this context, Lacan conducts a critical reading of Freud's psychoanalytic theory through the lens of language. This dissertation aims to articulate the relationship between the unconscious subject and language with reference to the foundational concepts of Lacanian psychoanalysis.