Leadership styles and employees' motivation in a case from the banking sector
Liderlik stilleri ve çalişan motivasyonu: Bankacilik sektöründen bir vaka
  1. Tez No: 884919
  2. Yazar: ZEHRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Psikoloji, Banking, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektöründeki bir vakada liderlik stillerinin (Bağımsız değişken) çalışan motivasyonunu (Bağımlı değişken) hangi yönlerden etkileyebileceğinin araştırılmasıdır. Araştırmada birincil veriler anket yoluyla toplanmıştır. 120-katılımcı aynı bankadan rastgele seçilerek örneklem oluşturulmuştur. Bankacılık sektöründen olan vakada katılımcılar farklı yaş ve cinsiyetten oluşmaktadır. Araştırma için 3 bölümden oluşan bir anket oluşturuldu. Bu bölümlerden biri liderlik stillerine, diğeri çalışanların motivasyonuna ve sonuncusu da demografik bilgilere dayanıyordu. Liderlik stili madelleri Çok Faktörlü Liderlik Anketi'nden (MLQ), çalışanların motivasyon maddeleri ise İş Motivasyon Ölçeği'nden (WMS) uyarlanmıştır. Bu anket, bahsedilen ilgili katılımcılara 2024 Ocak ve Mart ayları arasında uygulanmıştır. Hipotezler ve sonuçları ise aşağıda yer almaktadır. H1: Bankacılık sektöründen bir örnekte, liderlik stilleri ve motivastonu arasında anlamlı bir ilişki vardır (Desteklendi). H1a: Bankacılık sektöründen bir örnekte, dönüşümcü liderlik ile çalışanların motivasyonu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır (Desteklendi). H1b: Bankacılık sektöründen bir örnekte, etkileşimci liderlik ile çalışanların motivasyonu arasında negative ve anlamlı bir ilişki vardır (Reddedildi). H1c: Bankacılık sektöründen bir örnekte, laissez-faire liderlik tarzı ile çalışanların motivasyonu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır (Reddedildi). H2: Bankacılık sektöründen bir örnekte, algılanan liderlik stilleri ve çalışanların motivasyonu açısından kadın ve erkek arasında fark yoktur (Desteklendi). H3: Bankacılık sektöründen bir örnekte, liderlik stilleri ve çalışanların motivasyonu açısından yaşa göre farklılık vardır (Desteklendi). H4: Bankacılık sektördünde çalışan motivasyonu açısından kıdem farkı vardır (Desteklendi).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study in which aspects of leadership style (independent variable) affect employees' motivation (dependent variable) in a case from the banking sector. In this research, primary data was collected in the way of a questionnaire. 120 participants were selected eandomly from the same bank. The sample size was creasted. Participants were from different groups and gender in the case of the banking sector. A convenient survey with three parts was developed. One of these parts was based on leadership styles, another one was based on employees' motivation, and the last one was based on demographic information. Leadership style items were adapted from the A Multifactor Leadership Rater (MLQ), and employee motivation items were adapted from the Work Motivation Scale (WMS). This survey was administered between January and March of 2024. The results were: H1: There is a significant relationship between leadership styles and employees' motivation in a case from the banking sector (Fail to reject). H1a: There is a positive and significant relationship between transformational leadership and employees' motivation in a case from the banking sector (Fail to reject). H1b: There is a negative and significant relationship between transactional leadership and employees' motivation in a case from the banking sector (Rejected). H1c: There is a positive and significant relationship between laissez-faire leadership style and employees' motivation in a case from the banking sector (Rejected). H2: There is no difference between men and women in terms of perceived leadership styles and employees' motivation in a case from the banking sector (Fail to reject). H3: There is a difference in age in terms of employees' motivation in a case from the banking sector (Fail to reject). H4: There is difference for seniority in terms of employees' motivation in a case from the banking sector (Fail to reject).