Bağdat ilinde yara ve yanık enfeksiyonu olan hastalardan izole edilen Pseudomonas aeruginosa'nın moleküler ve immünolojik çalışması
Molecular and immunological study of Pseudomonas aeruginosa isolated from wound and burn infected patients in Baghdad government
  1. Tez No: 884923
  2. Yazar: MOHAMMAD ABDALJABBAR AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, PROF. DR. AMRAN MEZHER LAWAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pseudomonas aeruginosa, bağışıklık sistemi zayıflamış bireyleri, özellikle de ciddi yanık, yara enfeksiyonu ve benzeri rahatsızlıkları olanları fırsatçı bir şekilde enfekte eden önemli bir bakteridir. Çeşitli ilaçlara karşı dirençli olduğu bilinmektedir. Bu bakteriler olumsuz çevresel koşullarına karşı yüksek derecede toleransa sahiptir ve oldukça geniş bir sıcaklık spektrumuna dayanabilir. Çeşitli dezenfektanlara ve antibiyotiklere karşı doğal direncine ek olarak, bu organizma direnç kazandıran genler ve bakteri popülasyonu büyüdükçe hastalığa neden olma ve enfeksiyon başlatma potansiyelini artıran diğer değişkenleri edinme kapasitesine sahiptir. Yanıklar ve yaralar, bütüncül sisteme nüfuz eden, bağışıklık sistemini zayıflatan, hastanede kalış süresini uzatan ve nihayetinde hastanedeyken enfeksiyon kapma olasılığını artıran, deride meydana gelen ciddi travmatik yaralanmalar olarak tanımlanmaktadır. Yanık ve yara enfeksiyonları genellikle sistemik antibiyotiklerin tedbirsizce uygulanması sonucunda sepsise ve ölümlere yol açabilir. Cerrahi debridman ve deri grefti gibi müdahaleler, toplumda çoklu ilaca dirençli Pseudomonas aeruginosa'nın yerleşmesi için ideal koşullar yaratmaktadır. Bu durum, tedavi seçeneklerinin kısıtlı olması üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bakterinin patojenitesi tamamen virülans faktörlerine bağlıdır ve bunlar akut ve kronik enfeksiyonla ilişkili bileşenler olarak kategorize edilebilir. Birçok çalışma, belirli virülans faktörlerinin Pseudomonas aeruginosa enfeksiyonlarında, özellikle de yanık ve yara enfeksiyonlarında önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışma, Irak'ın başkenti Bağdat'taki çeşitli hastanelere başvuran 250 yanık ve yara enfeksiyonu hastasını kapsamaktadır. Ayrıca, immünolojik açıdan kontrol amacıyla 76 sağlıklı kişiden oluşan bir kontrol grubu da çalışmaya dahil edilmiştir. İzolatlar, bir dizi biyokimyasal testin yanı sıra kanlı ve MacConkey agar kullanılarak ekilmiş ve tanımlanmıştır. Doğrulayıcı tanıyı ve antibiyotik direnç profilini belirlemek için VITEK-2 kompakt sistemi kullanılmıştır. İzolatların biyofilm oluşturma kapasitesi kantitatif Mikrotitre plakası tekniği ile test edilmiştir. Tüm virülans genlerini tanımlamak için konvansiyonel polimeraz zincir reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Hem enfekte hem de sağlıklı kontrol gruplarında interlökin -1 ve 22'nin kan miktarını değerlendirmek için enzime bağlı immünosorbent test yöntemi kullanılmıştır. Yaşa bağlı olarak, en yüksek bakteri izolat sıklığı %32,9 ile 15-30 yaş grubundan elde edilirken, bunu %26,3 ile 31-50 yaş grubu, %19,7 ile 51-70 yaş grubu ve %14,5 ile >70 yaş grubu izlemiştir. En düşük bakteri sıklığı %6,6 ile
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is an important bacterium that opportunistically infects individuals with weakened immune systems, especially those with severe burns, wound infections and similar conditions. It is known to be resistant to various drugs. These bacteria have a high degree of tolerance to unfavorable environmental conditions and can withstand a wide spectrum of temperatures. In addition to its natural resistance to various disinfectants and antibiotics, this organism has the capacity to acquire genes that confer resistance and other variants that increase the potential to cause disease and initiate infection as the bacterial population grows. Burns and wounds are defined as serious traumatic injuries to the skin that penetrate the integumentary system, weaken the immune system, prolong hospitalization and ultimately increase the likelihood of infection while in hospital. Burn and wound infections can lead to sepsis and death, often because of imprudent administration of systemic antibiotics. Interventions such as surgical debridement and skin grafting create ideal conditions for the establishment of multidrug-resistant Pseudomonas aeruginosa in the community. This has a significant impact on the limited treatment options. The pathogenicity of the bacterium is entirely dependent on virulence factors, which can be categorized into components associated with acute and chronic infection. Many studies have shown that certain virulence factors play an important role in Pseudomonas aeruginosa infections, especially in burn and wound infections. This study included 250 patients with burn and wound infections admitted to various hospitals in Baghdad, Iraq. In addition, a control group of 76 healthy individuals was also included for immunological control. Isolates were cultured and identified using blood and MacConkey agar as well as a series of biochemical tests. The VITEK-2 compact system was used to determine the confirmatory diagnosis and antibiotic resistance profile. The biofilm forming capacity of the isolates was tested by quantitative Microtiter plate technique. Conventional polymerase chain reaction was performed to identify all virulence genes. Enzyme-linked immunosorbent assay method was used to evaluate blood levels of interleukins -1 and 22 in both infected and healthy control groups. The highest frequency of bacterial isolates was obtained from 15-30 age group with 32.9%, followed by 31-50 age group with 26.3%, 51-70 age group with 19.7% and >70 age group with 14.5%. The lowest bacterial frequency was obtained from the