Bağdat ilinde yanık ve yaralardan izole edilen antibiyotiklere dirençli Pseudomonas Aerugınosa'ya karşı bazı bitki ekstraktlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of some plant extracts against Pseudomonas Aeruginosa after being resistant to antibiotics, isolated from burn and wound in baghdad province
- Tez No: 887802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ, PROF. DR. TAGHREED KHUDHUR MOHAMMED
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Antimikrobiyal direnç dünya çapında insan sağlığı için ciddi bir tehdittir. Yeni bir antibiyotiği keşif aşamasından pazara sunmanın maliyeti yüksek ve yatırım getirisi düşüktür. Buna ek olarak, yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi 1950'lerdeki altın keşif çağından bu yana önemli ölçüde yavaşlamıştır. Bitkiler, gelecekteki keşif hattını beslemek için kullanılabilecek çeşitli biyoaktif ikincil metabolitler üretir. Birçok çalışma, antibakteriyel özelliklere sahip bitkilerin ve bitki doğal ürünlerinin belirli yönlerine odaklanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Pseudomonas aeruginosa'yı uygun yanık ve yaralardan, sürüntü örneklerinden izole etmek, tanımlamak ve bu önemli bakteriyel patojeni incelemek, VITEK 2 sistemini kullanarak Pseudomonas aeruginosa'da antibiyotik direncini incelemek, seçilmiş Irak bitkilerinin üç çözücü ekstraktının yanık ve yaralardan izole edilen çok dirençli P. aeruginosa'ya karşı antimikrobiyal aktivitelerini araştırmaktır. Sonuçlar, metanol özütü ile test edilen antibiyotikler arasında sinerjik bir etki olduğunu göstermektedir. P. aeruginosa bakterisi üzerinde en yüksek öldürücü etkiyi gösteren antibiyotikler sırasıyla amikasin, gentamisin ve seftazidimdir. Disk difüzyon yöntemi kullanılarak, Ficus sycomorus kabuğunun etanolik ekstresi P. aeruginosa'ya karşı en yüksek aktiviteyi göstermiştir. Minimum inhibitör konsantrasyon sonuçları, test edilen tüm bitki ekstraktlarının P. aeruginosa'ya karşı antibakteriyel aktiviteye sahip olduğunu, bitki ekstraktlarının ekstraksiyon yöntemine bağlı olarak mikroorganizmaların büyümesini engellemek için farklı sinerjik yeteneklere sahip olduğunu, C. citrus ekstraktının test edilen tüm antibiyotiklerle sinerjik bir etki gösterdiğini, ancak Ziziphus spina-christi ekstraktının test edilen antibiyotiklerin çoğu ile antagonistik aktivite gösterdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance is a serious threat to human health worldwide. The cost of bringing a new antibiotic from discovery to market is high and the return on investment is low. In addition, the development of new antibiotics has slowed dramatically since the golden age of discovery in the 1950s. Plants produce a variety of bioactive secondary metabolites that could be used to fuel the future discovery pipeline. Many studies have focused on specific aspects of plants and plant natural products with antibacterial properties. The aim of this studys is to isolate and identify Pseudomonas aeruginosa from appropriate burns and wounds, swab samples and study this important bacterial pathogen, To study antibiotic resistance in Pseudomonas aeruginosa using the VITEK 2 system, To investigate the antimicrobial activities of three solvent extracts of selected Iraqi plants against multi-resistant P. aeruginosa isolated from burns and wounds. The results show a synergistic effect between the methanol extract and the antibiotics tested. The antibiotics that have shown the highest lethal effect on P. aeruginosa bacteria are amikacin, gentamicin and ceftazidime, respectively, Using the disc diffusion method, the ethanolic extract of Ficus sycomorus bark showed the highest activity against P. aeruginosa. The minimum inhibitory concentration results showed that all the plant extracts tested had antibacterial activity against P. aeruginosa, the plant extracts had different synergistic abilities to inhibit the growth of microorganisms depending on the extraction method, the extract of C. citrus showed a synergistic effect with all the antibiotics tested, but the extract of Ziziphus spina-christi showed antagonistic activity with most of the antibiotics tested