Boyun ağrılı kişilerde klasik fizyoterapi modaliteleriyle beraber pnf ve mulligan mobilizasyon teknikleri etkinliklerinin karşılaştırılması
A comparison of the effectiveness of pnf and mulligan mobilization techniques with classic physiotherapy modalities in people with neck pain
- Tez No: 884928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET BÜYÜKTURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı boyun ağrılı bireylerde klasik fizyoterapi modaliteleriyle PNF (Proprioseptif Nöromusküler Fasilitasyon) ve Mulligan mobilizasyon tekniklerinin etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Yaşları 18-55 yaş arasında değişen 39 boyun ağrılı birey randomize olarak PNF ve Mulligan gurubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm bireylere klasik fizyoterapi modaliteleri haftada 5 gün uygulandı. PNF gurubuna PNF teknikleri, Mulligan grubuna Mulligan mobilizasyon teknikleri haftada üç gün uygulandı. Katılımcılar 4 hafta boyunca tedavi edildi. Demografik verileri kaydedilen hastaların ağrı düzeyi; Görsel Analog Skalası (GAS), basınç ağrı eşiği; algometre, eklem hareket açıklığı (EHA); universal gonyometre, fonksiyonellik; Boyun Özür İndeksi, kinezyofobi; Tampa Kinezyofobi Ölçeği, yaşam kalitesi; SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, duygu durum; Beck Depresyon Envanteri, servikal kas performans düzeyi; servikal performans testleri ile tedavi öncesi ve sonrası ölçüldü. Grup içi karşılaştırmada her iki grupta da tedavi sonrası ağrı şiddeti, kinezyofobi ve depresyon seviyesinin azaldığı; basınç ağrı eşiği, EHA, fonksiyonellik, yaşam kalitesi ve servikal kas performans düzeyinin arttığı görüldü (p0,05). PNF ve Mulligan Mobilizasyon tekniklerinin boyun ağrılı bireylerin ağrı şiddeti, basınç ağrı eşiği, EHA, fonksiyonellik, kinezyofobi, yaşam kalitesi, duygu durum ve kas performanslarında etkili olduğu ancak grupların birbirlerine üstünlükleri olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) and Mulligan Mobilization techniques with classical physiotherapy modalities in individuals with neck pain. Thirty-nine individuals with neck pain, aged between 18 and 55, were randomly divided into two groups: the PNF group and the Mulligan group. Classical physiotherapy modalities were applied to all individuals five days a week. PNF techniques were applied to the PNF group, and Mulligan Mobilization techniques were applied to the Mulligan group three days a week. Participants were treated for 4 weeks. The patients' pain levels, demographic data, and various parameters were measured before and after treatment. These parameters included pain level using the Visual Analog Scale (VAS), pressure pain threshold using an algometer, range of motion (ROM) using a universal goniometer, functionality using the Neck Disability Index, kinesiophobia using the Tampa Scale of Kinesiophobia, quality of life using the SF-36 Quality of Life Scale, mood using the Beck Depression Inventory, and cervical muscle performance levels using cervical performance tests. In the within-group comparison, it was observed that after treatment, pain severity, kinesiophobia, and depression levels decreased, while pressure pain threshold, ROM, functionality, quality of life, and cervical muscle performance levels increased in both groups (p0.05). It was concluded that PNF and Mulligan Mobilization techniques are effective in reducing pain severity, increasing pressure pain threshold, ROM, functionality, kinesiophobia, quality of life, mood, and muscle performance in individuals with neck pain, but neither technique was superior to the other.