An integrated simulation-optimization model and multi-criteria decision-making model for determining of e-vehicle fleet
E-araç fı̇losunun belı̇rlenmesı̇ ı̇çı̇n entegre bı̇r sı̇mülasyon-optı̇mı̇zasyon modeli ve çok krı̇terlı̇ karar verme modelı̇
  1. Tez No: 884927
  2. Yazar: BÜŞRA TÜMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU DAĞSUYU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknoloji ve dijitalleşme büyük bir hızla gelişmektedir. Günümüzde birçok ürüne çok hızlı erişim sağlanabilmektedir. Ürün satın almak için mobil uygulama kullanımının artması, sipariş sayısında artışa yol açacak, bu da siparişlerin firmadan müşteriye ulaştırılmasını içeren taşıma sisteminde yoğunluğu arttıracaktır. Son mil taşımacılığındaki bu yoğunluk, fosil yakıtların yanmasından kaynaklanan zararlı gazların salınımını da artıracaktır. Firmaların çevreye verdikleri zararı azaltabilmeleri için alternatif yeşil araçları ulaşım sistemlerine entegre etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, simülasyon-optimizasyon modeli kullanılarak şirketlerin elektrikli araçlara geçişi sırasında CO2 emisyonu ve teslimat maliyeti minimizasyonu hedeflerini karşılayacak araç filoları belirlenmiştir. Çalışma kapsamında üç farklı drone kapasitesi, e-motosiklet ve klasik motor incelenmiş ve beş farklı araç modu için 7 farklı senaryo geliştirilmiştir. Yatırım maliyetlerini de dikkate alarak en uygun senaryonun belirlenmesinde TOPSIS yaklaşımı kullanılmıştır. Orta kapasitedeki drone ve e-motorsiklet kullanımı en yüksek önceliğe sahip senaryo olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The advancement of technology and digitalization is progressing rapidly. Nowadays, many products can be readily accessed with great speed. The use of mobile applications has increased, leading to a rise in the number of orders, which in turn will increase the density of vehicles used in the last phase of the transportation system that involves the delivery of orders from the company to the customer. This intensity in last-mile will also increase the emission of harmful gases from the combustion of fossil fuels. Companies need to integrate alternative green vehicles into their transportation systems in order to reduce environmental damage without falling behind in the competition. In this study, the vehicle fleets that will meet the companies' CO2 emission and delivery cost minimization targets as they transition to electric vehicles were identified using the simulation-optimization model. The study focused on analyzing three different drone capacities, as well as e-motorcycles and classic motorcycle. Additionally, seven scenarios were developed to evaluate five various vehicle modes. TOPSIS approach was used to determine the most suitable scenario, taking into account CO2 emission, delivery cost and investment costs. The use of medium-capacity drones and e-motorcycles has been determined as the highest priority scenario.