Fimlerde yapım tasarımı: 'The Babadook' ve 'The Others' filmleri bağlamında bir inceleme
Production design in movies: A study in the context of 'The Babadook' and 'The Others'
- Tez No: 884935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sinemada yapım tasarımı kavramı ister gerçek bir dünyanın betimlenmesi işlevine sahip olsun isterse de kurmaca bir hikâyenin gerçeklik uzamına aktarımı işlevini yerine getirsin, genel anlamda bir filmin estetik ve görsel görünümünü ifade eder. Tasarlamak sözcüğü bir şeyin kendisini değil gösterimini yapmak anlamına gelir. Bu bakımdan sinema filmleri bir tasarım ürünü olarak ele alınmaktadır. Bu tasarım ürününün karakteri ise film yapım sürecinde ortaya çıkan görsel olmayan fikirlere görsel bir kimlik kazandırılması işlemine dayanır. Bu çalışmanın amacı: sinemada yapım tasarım öğesinin, bir filmin estetik ve görsel yönlerini şekillendirmedeki rolünü incelemektir. Bu amaç ile öncelikle çalışmada, sinemada yapım tasarım alanına ilişkin bir literatür taraması yapılarak, yapım tasarım alanının tarihsel ve kuramsal zemini ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkincil olarak ise, sinemada yapım tasarım alanını çevreleyen pratik uygulamalar ve temel öğeler görsel kimlik kavramı üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü kısımda ise örnek olarak seçilen The Babadook ve The Others filmleri, sinemada yapım tasarım alanı tarafından çerçevelenmiş olan görsel kimlik öğelerinden hareketle betimsel analiz yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise bu karşılaştırma sonucu ortaya çıkan bulgular, sinemada yapım tasarımı ve görsel kimlik arasındaki ilişkiler bakımından tartışılmıştır. Bu çalışma, sinemada yapım tasarımının filmlerin estetik ve görsel yönlerini şekillendirmedeki kritik rolünü incelemekte ve The Babadook ile The Others filmlerinin karşılaştırmalı analiziyle yapım tasarımının görsel kimlik oluşturmadaki belirleyici etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of production design in cinema, whether serving the function of depicting real-world settings or transferring fictional narratives into the realm of tangible reality, generally represents the aesthetic and visual appearance of a film. The term design implies not the thing itself but the representation of it. In this regard, films are considered as design products. The character of this design product relies on the process of imbuing visual identity into initially non-visual ideas that emerge during the filmmaking process. The aim of this study is to examine the role of production design in shaping the aesthetic and visual aspects of a film. To achieve this aim, the study firstly conducts a literature review on the field of production design in cinema to establish its historical and theoretical background. Secondly, practical applications and core elements surrounding production design in cinema are explored through the concept of visual identity. Thirdly, the selected films, The Babadook and The Others are subjected to descriptive analysis, comparing them based on the visual identity elements framed by the production design in cinema. In the concluding section of the study, the findings resulting from this comparison are discussed in terms of the relationships between production design and visual identity in cinema. This study examines the critical role of production design in cinema in shaping the aesthetic and visual aspects of films and reveals the decisive effect of production design in creating visual identity through the comparative analysis of The Babadook and The Others.